Notariusz oświadczenie poświadczenia akty notarialne
Notariusz – Po co poświadczenie notarialne
Październik 28, 2019
Dobry Fryzjer – na co zwracać uwagę
Luty 12, 2020

Implanty stomatologiczne

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest współcześnie nowatorską dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i odbudowie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany specjalnie, zazwyczaj z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony wcześniej korzeń naturalny. Implant stomatologiczny umożliwia wstawienie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba przyczepiana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębów mogą zastępować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie jakości. Chirurg stomatolog dopasowuje najodpowiedniejsze z możliwych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ?

Wszelkie braki zębowe zaleca się do bezzwłocznego odbudowania. Na skutek utraty zęba pojawiają się ryzyko wytworzenia się problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą przesuwać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Ponadto powiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego później może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz trudności ze snem i mową.

Zwykle implanty wstawia się w wypadku braku pojedynczych zębów albo ze względu na walory estetyczne. Braki powodują zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się żuchwa, cienkie usta, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często niekomfortowe i przesuwają się podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u stomatologa, w trakcie której przeprowadza się pełną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Zasadnicze są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po odbyciu wszelkich badań i konsultacji chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam zabieg zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, zabieg jest bezbolesny. Podczas standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wprowadza implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Rodzaj implantów zawsze ustala lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długofalowy czas użytkowania. Wadą tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Choć implant nie powinien być odsłonięty, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do uwidocznienia srebrnoszarego koloru implantu.

Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, nazywane też implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zęba i mają wyższą odporność na ścieranie oraz wpływ elementów zewnętrznych – korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są głównie wytrzymałym i silnym wypełnieniem ubytków zębów. Prezentują się i sprawują się jak naturalne zęby, zapewniają absolutny komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w wypadku luźnych protez. Nie ma potrzeby piłowania naturalnych, sąsiednich zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikaniem kości, który następuje po utracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie pokarmów bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBÓW

Przed umieszczeniem implantu obowiązkowe jest wykonanie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak jest wiele przeciwwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wstawienia implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Również choroby przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko odrzucenia. Właściwy zabieg zmniejsza to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może wystąpić również ból, na który zaleca się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Wstawienie implantów stomatologicznych to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1 800 do nawet 5 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztu należy także wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozmaite i zależne od ich rodzaju. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być wydatek rzędu od 700 do 1 200 złotych.

W przeliczeniu nakład pełnej procedury sięga od 4,5 do 9 tysięcy zł.

Strona używa cookies
Ok