wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Wybielanie zębów lampą Beyound
Marzec 4, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kurs angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
Marzec 25, 2019

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Nieleczone haluksy są źródłem coraz bardziej dokuczliwego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te spotykają o wiele częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy obcasy, które mocno eksploatują i deformują stopę. Szpilki powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest wówczas mocno obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa krawędź stopy. U osób otyłych przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a kiedy połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoja babcia lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem buty na wysokim obcasie. Nie poleca się też noszenia obuwia z cienkimi noskami, w których palce stopy nie ma wystarczającej przestrzeni do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia stóp. Dodatkowo warto dbać o odpowiednią dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie początki haluksów, koniecznie zapisz się do ortopedy, który pomoże ci wybrać odpowiedni sposób, który zahamuje postępowanie zwyrodnień.

Obecna medycyna proponuje przeróżne metody leczenia i zatrzymywania deformacji. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące dyskomfort wywołany przez zwyrodnienia. Zazwyczaj nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ustawić palce i stopę w prawidłowej pozycji, a przez to eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – są to lecznicze poduszki żelowe, które układają palce w zdrowej pozycji, zmniejszają nacisk i hamują rozwój wykrzywień. Dedykowane są przede wszystkim dla kobiet, które często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do leczenia haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to specjalistyczna szyna, która jest używana zarówno po to by zapobiegać deformacjom ale też by leczyć w początkowej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korygujący

Jeśli leczenie profilaktyczne nie skutkuje lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Zastanów się czy w twojej rodzinie cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby zaleci potrzebne środki profilaktyczne. Warto pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc trzeba o nie dbać. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna korygująca haluksy

Strona używa cookies
Ok