Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Kancelaria notarialna – rodzaje aktów notarialnych oraz opłaty
Październik 29, 2016
Trwałe usuwanie włosów, czyli depilacja laserem
Listopad 3, 2016

Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem mieszkania albo domu?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Nieruchomość od developera czy osoby prywatnej?

Dzisiaj mamy do wyboru dwie drogi zakupu lokalu lub budynku: na rynku pierwotnym (mianowicie od inwestora) oraz wtórnym (od osoby prywatnej, biura nieruchomości albo spółdzielni mieszkaniowej). W pierwszym przypadku nie możemy w ogóle ujrzeć co w rzeczywistości nabywamy, bowiem nieruchomość ma dopiero stanąć. Na rynku wtórnym – oglądamy gotowe lokum, w jakim ktoś uprzednio już przebywał i teraz planuje je odsprzedać. Przebywając na spotkaniu z developerem czy oglądając mieszkanie u właściciela prywatnego trzeba być niezwykle uważnym. Najlepiej zabrać ze sobą notatnik i długopis oraz zapisywać w nim każdy najsubtelniejszy detal. Doskonałym zamysłem jest zabranie aparatu fotograficznego oraz taśmy mierniczej. Po sporej ilości spotkań będzie można powtórnie dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw, przykładowo. korzystając ze swoich zapisków i fotografii. Sumując: nieruchomości od developera częstokroć w ogóle nie zobaczymy bezpośrednio, ale jedynie „na papierze”. Tymczasem na rynku wtórnym możemy natknąć się klatkę schodową całą w graffiti, wiekową i hałaśliwą windę albo wilgoć na suficie. Nawet jeżeli wpisaliśmy w wyszukiwarkę internetową, przykładowo. zwroty „darmowe ogłoszenia nieruchomości” bądź „zamki na sprzedaż oraz pojawiły się same nakłaniające do kupna zdjęcia oraz komentarze – bądźmy rozważni! Jak zapobiec tego typu problemom oraz wypatrzyć odpowiednią nieruchomość?

Nieruchomość od developera – nie przy głównej trasie

W możliwościach niewątpliwie będziemy mogli przebierać, jednak w jaki sposób „wyśledzić” solidnego developera oraz „nie utopić” pieniędzy? Nim postanowimy się spotkać z jakimkolwiek developerem, powinniśmy dobrze przyjrzeć się możliwościom istniejącym na rynku. Po pierwsze będziemy dokładnie mogli określić jaka jest cena ustalony metraż oraz lokalizację, po drugie – sformułujemy ile możemy rzeczywiście przeznaczyć na inwestycję. Kolejnym krokiem jest wizytacja w banku oraz oszacowanie naszej zdolności kredytowej. Nabycie domu bądź apartamentu to odpowiedzialna decyzja, której dobre oraz złe skutki będziemy odczuwać przez większą część naszego życia. Trzeba ponadto wspomnieć, że lokal odbierzemy w stanie surowym, co oznacza, iż na „naszych barkach” – a mianowicie nowych właścicielach – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego wykończenie. Kapitał wyłożony na wykup nieruchomości najlepiej podzielić na trzy części: wkład własny, zakup lokum oraz rezerwy na jego dokończenie. Gdy uprzednio przejrzymy darmowe ogłoszenia nieruchomości i spotkamy się z wybranym developerem, należy kolejno zwrócić uwagę na: 1) szczegółowe zapisy w umowie developerskiej, która powinna ujmować jak najwięcej szczegółowych danych – projektów, obszernych opisów oraz schematów, 2) szkice oraz plany prac traktujące o wykończeniu lokum, np. instalacji elektrycznej, odprowadzania ścieków przyłączy wodnych, 3) analizujemy dokładnie, gdzie ma powstać budynek, np. czy w otoczeniu istnieje jezioro, las, dróżki spacerowe, nieuciążliwy dojazd, komunikacja miejska, sklepy, zaś nie wysypisko śmieci lub zakład produkcyjny, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, np. czy naprzeciwko Twojego nowego lokalu nie zostanie wybudowana obwodnica, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zatem drobiazgowe zagospodarowanie całej gminy. Należałoby zbadać system osuszenia terenu oraz rzędne wysokościowe, inaczej mówiąc: czy nasza nieruchomość nie znajduje się na najniższym miejscu, w którym nawałnica może zatopić nasz majątek. Przed zatwierdzeniem umowy developer ma obowiązek przedstawić Kartę Standardów Materiałowych i Wyposażenia Technicznego Lokalu. Poza decyzją o zatwierdzeniu budowy musimy zaznajomić się z projektem budowlanym oraz wykonawczym. Umowę podpisujemy tylko u notariusza.

Czy klatka schodowa zachęca do wejścia, a sąsiedzi są mili?

W sieci aż roi się od ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości od osób indywidualnych, spółdzielni lokalowych i przedstawicieli. Apartamenty, domy oraz zamki na sprzedaż, których fotografie oraz opisy możemy znaleźć na stronach z ogłoszeniami, powinniśmy sami starannie zweryfikować. W notatniku, który zabieramy ze sobą, zapisujemy wszelkie ważne dane: rok budowy mieszkania, adres, bezpośredni telefon do właściciela, piętro (dotyczy wyłącznie mieszkania), powierzchnia apartamentu, forma własności (m in. całkowita własność), cena wywoławcza. Jeżeli jesteśmy jeszcze na zewnątrz warto przyjrzeć się okolicy i ustalić czy jest parking (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon albo videodomofon, schludna klatka schodowa (a nie „ozdobiona” przez osoby o wątpliwych manierach, ponieważ ciężko będzie sprzedać lokal), nowoczesna, czysta i cicha winda. W czasie oględzin mieszkania lub domu zwrócimy uwagę na stan okien (odnowienie będzie nas drogo kosztować), na co dają widok (na drogę, podwórko), wygląd drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do apartamentu), jak przygotowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski drewniane) i czy jest w należytym stanie, ściany oraz sufit (na których mogą być widoczne gołym okiem krople wilgoci, a nawet grzyb, co znowu narazi nas na spore koszty remontu), urządzenie łazienki oraz kuchni (stan zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, sedesu, umywalek). Jeśli dostrzeżemy francuzy albo rybiki, to ten fakt stanowczo nie świadczy dobrze o mieszkaniu. Co ważne – powinniśmy zwrócić uwagę na sąsiadów (zwłaszcza ich wiek), czy nieruchomość jest odsprzedawana z umeblowaniem oraz ile liczą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Zamki na sprzedaż

Strona używa cookies
Ok