Dywany nowoczesne wełniane dziecięce wyposażenie domu
Nowoczesne dywany dla Ciebie – szeroki wybór i doskonała jakość
Wrzesień 7, 2016
Pożyczka przez internet bez zaświadczeń na konto - Pożyczki przez internet bez zaświadczeń na konto - Szybka pożyczka
Szybka pożyczka przez internet, czyli jak zdobyć gotówkę w kilka chwil.
Wrzesień 23, 2016

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room – gra z przestrzeni online przeniosła się do świata realnego

W ostatnim czasie na czołowym miejscu były atrakcje odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały na dobrą sprawę nic wspólnego z rzeczywistością. Co ważne – bardzo szybko wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich komputerach w domu na niezliczone godziny i wnikało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, że trudno było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że związki międzyludzkie w sporym zakresie przeniosły się właśnie tam. Bywały sytuacje, w których osoby będące w tym samym domu (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o poważnym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Mądrym projektem okazała się nadzwyczajna rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, jednak później przeszła istotne transformacje. Oparta była zupełnie na tekście wyświetlającym się na monitorze peceta, który tyczył się opisu wnętrza jak również motywu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że zabawa przyciągała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Ulepszono grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli rozgrywek wykonywanych przed monitorem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zainteresowaniem. W niej nie ma czasu na oczywiste scenariusze czy nudne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do realnego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam dziwne przedmioty, trzeba wyjaśnić trochę skomplikowanych zagadek, wykazać się umiejętnością spójnego myślenia i sprawnością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Zasadniczy punktem wszystkich działań jest wyjście pokoju wraz z towarzyszami. Wydaje się, iż to wszystko jest normalne. Gracze tymczasem mają konkretny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Główne etapy gry escape room

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin oraz godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A wyszukać w nim można niewątpliwie dużo oryginalnych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie zagadki oraz wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to kompletnie inna forma gry. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych szczegółach, by dostarczyć dobrej rozrywki oraz zdumiewać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. W takiej sytuacji przybywa osoba sprawująca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie gracze mogą od niej dowiedzieć się, w jaki sposób trzeba było się wydostać bądź odpowiedź pozostaje tajemnicą. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Zdarza się, że uczestnicy potrafią zadziwić samych autorów tajemnic oraz wyjaśniają je w nietypowy sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Kluczowym wymogiem jest niestosowanie siły, aby zbiec z pomieszczenia.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca i usiłują odkryć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu oraz uciekną z pokoju? Drugim modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w efekcie są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do swoich czasów muszą rozwiązać wszelkie zagadki i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do słynnej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na uprowadzeniu smerfów przez złośliwego czarownika Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam przygotowuje eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby ocalić porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, a uczestnicy są jedyną szansą na przetrwanie. Ostatni pokój, ma nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które dopiero co kieruje się do innego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zamówić na specjalne okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) a dla pracowników korporacji, aby połączyć ich i zainspirować do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także przygotować indywidualną propozycję, czyli dostosowaną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Strona używa cookies
Ok