Sprzątanie Toruń - Sprzątanie mieszkań - Sprzątanie domów - Sprzątanie biur - Sprzątanie Toruń cennik - Firma sprzątająca Toruń
Sprzątanie domu krok po kroku
Luty 15, 2017
Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Natychmiastowe tłumaczenia online
Luty 16, 2017
W dzisiejszych czasach, gdy przedmioty materialne stały się dla sporej części osób najważniejsze, trudno o podarek, który zaspokoiłby wymagania przyjmującego. Jednak w niektórych grupach nadal dominuje odczucie, że nieważny jest wkład finansowy, a intencje osoby, która daje upominek i znaczenie wręczanego podarunku.Podobnych przykładów nie trzeba długi czas poszukiwać, starczy przyjrzeć się ceremoniom związanymi z wiarą. W kościele katolickim jest to sakrament chrztu, komunia, bierzmowanie czy ceremonia ślubna – uroczystości o charakterze duchowym, zdarzenia ważne dla ich współuczestników. W wypadku uroczystości połączonych z wiarą ważna jest (naturalnie poza obcowaniem z Panem) sposobność dzielenia się tak znaczącym momentem z najbliższymi nam osobami. A współuczestnicy chcąc przekazać swoją euforię, obdarowują osoby, których ceremonia dotyczy.

Mając na uwadze, że na płaszczyźnie ubiegłych kilkunastu lat nieco przekształciło się podejście w kwestiach wyboru upominku, to i tak wyraźnie widać, że dla osób głębokiej wiary, sakramenty ciągle posiadają wymiar duchowy. Dla nich bardzo liczy się przeżycie duchowe oraz okazja uczestnictwa w tak znaczącym dniu. Chcąc to podkreślić, dają one niewielkie podarki, które mają uwydatnić znaczenie sakramentu i nieść ze sobą alegoryczne znaczenie. Dlatego najczęściej ofiarowuje się dewocjonalia.

Czym są dewocjonalia?

Dewocjonalia to szeroko zrozumiane przedmioty dotyczące kultu wyznaniowego, udostępnione w sprzedaży w sklepach, online, lub na targach przy okazji różnorakiego rodzaju ceremonii powiązanych z religią. Pośród dewocjonaliów jednymi z najbardziej powszechnych są zdecydowanie różańce, książeczki do nabożeństwa, ikony z wizerunkami świętych, obrazki srebrne, krzyże, świece oraz łańcuszki srebrne z medalikami.

Świece, szatki i… obrazki srebrne na chrzest

Jest już tradycją fakt, że podczas chrzcin rodzice chrzestni podarowują dziecku świecę i prezentują białą szatkę. Świeca zostaje w trakcie sakramentu odpalona przez ojca chrzestnego, natomiast szatką matka chrzestna przykrywa swojego chrzestnego. Świeca symbolizuje życie, jej promyk odnowienie a także wspaniałość wiary. Ponadto szatka jest objawem błogosławieństwa, a jej kolor – biel – to znak niewinności.

Na tym jednak rodzice chrzestni nie poprzestają. Chcąc przekazać nowemu członkowi Kościoła coś trwałego, coś co będzie mu przez długi czas przypominać o chwili, w której przyjął sakrament chrztu niezwykle często ich wybór to łańcuszek srebrny z wisiorkiem albo obrazek srebrny z wizerunkiem aniołów bądź Rodziny Świętej. Są to drobiazgi, które będą przypominały o tym wydarzeniu nowemu uczestnikowi wspólnoty przez resztę jego chrześcijańskiej drogi.

Różańce w prezencie na komunię

Prócz Biblii nadal niezwykle popularnymi prezentami komunijnymi są łańcuszki srebrne z medalikami lub różańce. Można by oczywiście spytać, czy jeśli łańcuszek wytopiony jest ze srebra, to czy naprawdę jest to upominek wytrzymały. Oczywiście nie należy się tym martwić – srebro, o które odpowiednio się dba, będzie służyło przez długi czas.

Gdy idzie natomiast o różańce, to jest to upominek, który jest doskonały dla kogoś, kto właśnie przyjęła pierwszą komunię. Różańce to przede wszystkim przedmioty, które pomagają nam w modlitwie. Lecz nie jest to równoznaczne z tym to, że nie mógłby on być jedyny w swoim rodzaju. Pośród typowych różańców mamy możliwość odnaleźć i takie, które wyróżniają się pięknymi kolorami i oryginalnym wykończeniem. Dla dziecka jest to kolejna zaleta, podarowując taki różaniec, sprawicie wielką przyjemność i podkreślicie unikalność sytuacji. I tak do wyboru masz różańce perliste, różańce w odcieniach różu, różańce błękitne, lub klasyczne grafitowe różańce. Oprócz koloru, różańce wyróżniają się także rozmieszczeniem elementów – czasem koraliki przywołują na myśl serca, czasem są to wydłużone perły lub kostki. Wszystko to powoduje, że różańce wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Pomysł na prezenty ślubne

Wśród szerokiego wyboru dewocjonaliów trzeba chwilę pochylić się nad obrazkami srebrnymi z podobiznami Rodziny Świętej. Czemu właśnie obrazki srebrne? Prócz naturalnie faktu, że pokazują one Syna Bożego Madonnę i Józefa, to chodzi także, co tu kryć, o aspekty estetyczne.

Obrazki srebrne odznaczają się delikatnością, trwałością wykonania jak i dobrym smakiem, co sprawia, że będą pięknie łączyć się z każdym pomieszczeniem. Nic więc nadzwyczajnego, że to właśnie one cieszą się obecnie zaciekawieniem wśród nabywców.

Miejcie na uwadze, że w podarunkach komunijnych, darach na chrzest bądź sakrament ślubu nie chodzi o to, by zakupić podarunek jak najdroższy, jak najbardziej nowatorski. W sakramencie ważny jest na pierwszym miejscu aspekt religijny a niewielkie podarunki w formie dewocjonaliów mają tę wiarę wzmocnić – dewocjonalia są najodpowiedniejszym tego potwierdzeniem.

Jak widać pośród najczęstszych dewocjonaliów ludzie w dalszym ciągu sięgają po klasyczne prezenty: różańce, łańcuszki srebrne, obrazki srebrne czy świece. Praktycznie każde z nich będzie idealnym i wyjątkowym podarkiem, którym będziesz mógł pokazać swoją radość dając go osobie, która dopiero co przyjęła sakrament, niezależnie od rodzaju uroczystości: chrzciny, komunia, bierzmowanie albo ślub.

Więc jeśli chcesz sprawić swym najukochańszym uśmiech na twarzy i razem z nimi obchodzić sakrament, wręcz coś innego, np. świece – kliknij w odnośnik, by ocenić, które dewocjonalia możesz sprezentować swoim najbliższym.

Strona używa cookies
Ok