Zwalczanie owadów - Zwalczanie pluskiew- Zwalczanie karaluchów - Zwalczanie korników - Zwalczanie insektów - Dezynsekcja - Fumigacja - Usuwanie pluskiew, karaluchów i korników
Skuteczne zwalczanie owadów
Marzec 19, 2017
kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń
Kierowca karetki – kursy, szkolenia, doskonalenie jazdy
Marzec 20, 2017

Drewno to materiał od zawsze wykorzystywany do budowania mieszkań, bądź wykonywania mebli. Przez duży odsetek ludzi uznawany jest za materiał stylowy, a równocześnie niezwykle użyteczny. Jako produkt występujący w naturze narażony jest niestety na szkodliwe oddziaływanie owadów, a dokładniej drewnojadów , takich jak kornik drukarz, kołatek domowy, czy spuszczel pospolity.Ten wspomniany na końcu postrzegany jest w Polsce za najniebezpieczniejszy, gdyż w trakcie żeru potrafi doprowadzić do głębokiego wyniszczenia drzew w lesie. Potyczka z tym szkodnikiem jest bardzo trudna, ale nie niemożliwa.

Procedury zwalczania szkodników drewna są bardzo odmienne. Od technik cieplnych (dezynsekcja mikrofalami), aż po technologie chemiczne, takie jak fumigacja, uznawana przez specjalistów za najbardziej efektywne rozwiązanie w zakresie eliminowania owadów w drewnie.

Zanim dotrzemy do gruntownego zdefiniowania fumigacji zastanówmy się dlaczego ochrona drewna jest dla nas wszystkich tak ważna. Z powodów funkcjonalnych, drewno uznaje się za popularny surowiec budowlany, zazwyczaj niezrównany w wielu pracach stolarskich. Dlatego też punktem przewodnim fumigacji jest konserwacja tego cennego produktu. Następnie fumigacja palet na eksport pozwala zmniejszyć przenoszenie się pasożytów. I najbardziej kluczowe na końcu. Drzewa, prócz tego, że stanowią drogocenny surowiec, oczyszczają powietrze potrzebne nam wszystkim. Badania podkreślają także, że przebywanie w pobliżu drzew sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni i spokojni. Dlatego też zwalczanie szkodników drewna to kluczowa kwestia.

Kilka słów o szkodnikach drewna

W chwili gdy pojawia się hasło pasożyt drewna, natychmiast wspominamy o korniku. Niezaprzeczalnie jest to insekt mieszkający w drewnie, lecz, pod względem postaci spustoszenia nic nie jest w stanie rywalizować z spuszczelem pospolitym. Insekt ten został w Polsce przyjęty za najbardziej uciążliwego ksylofaga. Pasożytuje w drewnie o miękkiej strukturze czyli drewnie drzew iglastych. Eliminowanie puszczela pospolitego jest priorytetowe dla całej branży rolnej, jak także leśnictwa. Dlaczego został on ogłoszony za najgroźniejszego ksylofaga? Powód jest niesłychanie prosty. Puszczel szarżuje drewno przez wiele pokoleń. Stworzone przez niego uszkodzenia są tak ogromne, że mogą działać na trwałość konstrukcji.A to stanowi bardzo duży kłopot. Jeszcze innym ksylofagiem jest kołatek domowy, zdefiniowany tak przez to, że niezwykle chętnie żeruje w budynkach mieszkalnych.

Fumigacja, czyli gazowanie owadów

Uważa się, że fumigacja jest najlepszą metodą eliminowania szkodników żerujących w elementach drewnianych. Polega na eliminacji pasożytów przy zastosowaniu preparatów chemicznych nazywanych fumigantami. Przeważnie używanym fumigatorem jest fosforowodór, będący zamiennikiem bromku, metylu, który został zniesiony, ponieważ wywoływał straty w otoczeniu przyrodniczym. W trakcie fumigacji wybrany preparat chemiczny jest przy wsparciu maszyny ciśnieniowej pompowany do hermetycznie zamkniętego obiektu. Substancja wchodzi do najmniej przystępnych pomieszczeń, przez co gwarantuje znaczną efektywność w usuwaniu wszelkich ksylofagów. Wykorzystywany fosforowodór jest trujący, i właśnie dlatego w trakcie fumigacji ludzie i zwierzęta muszą opuścić dany obiekt, który zostaje osłonięty specjalistyczną folią, lub też namiotem. Co ciekawe fumigacja stosowana jest nie tylko w obiektach budowlanych. Ta technika umożliwia usuwać insekty występujące w wyrobach spożywczo – rolniczych, jak i w wiekowych książkach. Za kilka minut powiemy ci także, czemu fumigacja palet jest tak istotna dla ochrony środowiska.

Fumigacja palet drewnianych na eksport

Możesz nie być tego świadomy, ale fumigacja palet jak i skrzynek drewnianych jest wymuszana w transporcie drogowym. Przepisy prawa nakładają na firmy transportowe obowiązek fumigacji. W brzmieniu standardów ISPM 15 drewno należy znakować specjalnym znakiem. Obok wprowadza się informacje na temat zastosowanej metody, kraju pochodzenia drewna i jednostki przeprowadzającej zabieg fumigacji. Jak to możliwe, że przepisy są tak bardzo restrykcyjne?

Ksylofagi występują szczególnie często na jednym obszarze. Owady, które w naszej strefie klimatycznej są bardzo powszechne, nie koniecznie znane są dla przykładu w Azji. Aby zatroszczyć się o oryginalny charakter lasów występujących w przeróżnych częściach globu, narzucono na przedsiębiorstwa obowiązek fumigacji. Dzięki tej metodzie owady nie rozprzestrzeniają się na wielką skalę, przez co łatwiej je zlikwidować. Fumigacja palet drewnianych na eksport chroni zatem środowisko naturalne.

Zazwyczaj twierdzimy, że to wycinka drzew destabilizuje wydolność lasów. Eksperci alarmują jednak, że to właśnie szkodniki są najpoważniejszym zagrożeniem dla „płuc ziemi”. Usuwanie wiekowych drzew i utrzymywanie młodych utrzymuje pewną stabilizację w ekosystemie, podczas gdy atak ksylofagów wywołuje długookresowe szkody w lasach. Niezwykle istotne jest eliminowanie tych szkodników, aby przywrócić naturze symetrię.

Jedną z najbardziej profesjonalnych instytucji w Naszym kraju zajmujących się fumigacją jest przedsiębiorstwo Corneco. Profil usług firmy obejmuje nie tylko fumigację palet na eksport, ale dodatkowo odświeżanie kościołów, muzeów i budynków publicznych. Corneco z biurem w Warszawie to jednostka godna zaufania. To konkretni specjaliści w płaszczyźnie dezynsekcji i fumigacji.

Wstąp na stronę firmy Corneco i poznaj najważniejsze informacje o możliwościach zastosowania i cenie fumigacji: fumigacja palet Gdynia

Strona używa cookies
Ok