Tonery do drukarek Lublin - zamienniki do drukarek lublin - Tonery lublin - tusze Lublin -
Tusze i tonery do drukarek – które wybrać?
Marzec 29, 2017
adwokat toruń prawnik toruń
Kancelaria notarialna – porady profesjonalnego adwokata
Marzec 31, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Obowiązkiem rodziców jest pokrywanie kosztów utrzymania dziecka aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych przymus ten krótko mówiąc nie ustaje praktycznie nigdy. Do czasu, gdy dziecko absolutnie nie potrafi pokrywać kosztów utrzymania samo, więc dostarczyć sobie wszelkich niezbędnych środków do życia, wówczas właśnie rodzice obowiązkowo muszą wypełniać taki obowiązek. Jedynie w przypadku, kiedy „inwentarz” dziecka jest odpowiedni oraz powinien mu wszystko zapewnić, wówczas rodzice w zasadzie nie są zobowiązani pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Brak zdolności dziecka do dobrowolnego „zarabiania na życie” jest decydującym warunkiem wyrokowania przez sąd alimentów.

Naturalnie na wstępie rzecz rysuje się nam tak, iż któreś z rodziców przychodzi do jednej spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu i zabiega o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód i o zastępowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero w następnej kolejności na jednego z byłych współmałżonków są nakładane alimenty.

Opisywane zobowiązanie funkcjonuje od terminu urodzenia dziecka aż do momentu, gdy będzie ono potrafiło żyć bez pomocy. Usamodzielnienie się nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat oraz uzyskaniem dowodu osobistego. Tak naprawdę żaden kodeks nie pokazuje jaki jest pułap wiekowy, gdyż każdy przypadek musi obligatoryjnie być rozważony indywidualnie. Modelową sytuacją może być przyjście ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niewypłacania alimentów, bo był on przeświadczony, iż ukończenie przez córkę 18 lat jest jednoznaczne z zakończeniem ich spłacania. W czasie dyskusji staje się widoczne jednak, iż dziecko uczy się jeszcze bądź ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz absolutnie nie będzie miało możliwości się uniezależnić na skutek poważnej choroby, przykładowo z powodu porażenia dziecięcego.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Jest parę sytuacji, które wcale nie uwalniają rodziców z zobowiązania regulowania alimentów. Jedną z nich są zaślubiny (lub zamążpójście) z jednoczesną niemożnością samodzielnego zarabiania na życie. Naturalnie najpierw współmałżonkowie sobie pomagają we wszelakich materialnych sprawach, dlatego jeżeli jedno spośród nich zarabia bardzo dużo oraz potrafi małżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice wcale nie muszą już wspomagać dziecka. Jeśli jednak stykamy się z sytuacją przeciwstawną – współmałżonek wcale nie potrafi zagwarantować środków finansowych obojgu – wówczas rodzice muszą koniecznie pomóc. Czasami rzecz jest jednak tak skomplikowana, iż pomoc profesjonalnej kancelarii jest praktycznie obowiązkowa.

Alimenty powinni uiszczać rodzice na własne niedołężne dziecko, jakie ogólnie rzecz ujmując nie może samo zabezpieczyć sobie środków do życia. Posiada niepełnosprawność I, II lub III stopnia lub orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I wcale nie ma w tym miejscu znaczenia argument wspomnianego stanu rzeczy, np. kiedy dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych czy zażywa twarde narkotyki. Mówiąc inaczej, dziecko z trwałą niedyspozycją fizyczną lub umysłową muszą utrzymywać rodzice. Często do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy ogólnie rzecz ujmując nie chcą kalekiego dziecka finansować oraz działają w taki sposób – oczywiście złośliwie – żeby nie wypłacać alimentów oraz wyswobodzić się od „balastu”.

Dojrzałe dziecko musi uzyskiwać alimenty także wtedy, kiedy skończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie ma pracy i w ogóle nie potrafi znaleźć pracy. Jeśli zamierza otrzymać alimenty od rodziców, musi koniecznie udowodnić, iż jego sytuacja materialna jest dramatyczna, m in. żyje w biedzie.

Alimenty bez wątpienia zdobędzie każde dziecko, które pobiera naukę, m in. w szkole policealnej czy na uczelni wyższej. Naprawdę, tak długo jak dziecko kontynuuje naukę, rodzice muszą koniecznie uiszczać alimenty. Wygaśnięcie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – gdy córka, mimo że uczy się – jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Matka i ojciec nie powinni wypłacać alimentów w takiej sytuacji, gdy dziecko ma takie przychody, iż potrafi uregulować całościowe koszty utrzymania, przykładowo sfinansować lokum, jedzenie, media i pozostałe konieczne do zwyczajnego egzystowania rzeczy. Przychodem wcale nie musi obowiązkowo być w owym przypadku tylko zatrudnienie na cały etat, lecz także renta rodzinna, stypendia otrzymywane na uczelni czy dochody uzyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Czasami w rezultacie sporów z rodzicami dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Córka wynajmuje któregoś z adwokatów z Torunia oraz walczy z rodzicami, bo ma pracę zarobkową w wymiarze 1/6 etatu oraz nie ma właściwie środków do życia.

Opisywane zobowiązanie mija czasami przed osiągnięciem przez syna pełnoletności, jednak takie sytuacje są wyjątkowo rzadkie. Dziecko musi obowiązkowo ukończyć szkołę i nabyć zawód, za pomocą którego będzie mogło zagwarantować utrzymanie ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, lecz także własnej rodzinie.

Warto pamiętać

Wielkość alimentów jest uzależniona od paru podstawowych elementów: uzasadnionych oczekiwań dziecka, szans zarobkowych matki lub ojca, zdolności finansowych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę odrębne poczynania rodzica w kwestii zapewnienia bytu dziecku.

Jeśli zaintrygował Cię ten tekst, planujesz wiedzieć dużo więcej o poradnictwie prawnym i innych usługach oferowanych przez pełnomocników kliknij w link z boku – Adwokat Toruń – a na pewno znajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.

Strona używa cookies
Ok