Adwokat rozwody Wrocław sprawy rozwodowe Prawnik od rozwodów
Porady adwokata rozwodowego
Marzec 7, 2017
Skup aut Wrocław - Skup aut Kraków - Skup samochodów Wrocław - Skup samochodów używanych - Skup aut powypadkowych - Sprzedaż samochodów używanych Wrocław
Kup nowy samochód bez problemów
Marzec 8, 2017

Odszkodowanie to jedno z najczęstszych zleceń obsługiwanych przez naszą kancelarię adwokacką. Każdego roku mnóstwo osób doznaje szkód w rezultacie różnych wypadków losowych, czy to wypadków w pracy, czy wypadków komunikacyjnych. Co raz głośniej wspomina się również o odszkodowaniach związanych z błędem lekarskim. Jako wyspecjalizowani prawnicy mamy obowiązek przedstawić Wam fundamentalne informacje dotyczące dochodzenia odszkodowań w różnych przypadkach. Wierzymy, że ta lektura rozszerzy Waszą świadomość i rozproszy wszelkie wątpliwe kwestie związane z odszkodowaniami.

Czym jest odszkodowanie za błąd lekarski

Wbrew temu, iż w lekturze jurydycznej nie zostało doszczętnie sformułowane określenie błędu, w praktyce zakłada się, że błąd medyczny to sprzeczne z dotychczasową wiedzą działanie lub zaniedbanie, którego efektem jest zakażenie, naruszenie integralności ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć chorego. Błąd lekarski może być spowodowany przez złą ocenę, jeżeli spowodowała ona niekorzystne leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, powodujące rozwój choroby, rozbieżne z obowiązującą wiedzą medyczną leczenie i przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w efekcie którego powstała konkretna szkoda, jak i wdrożenie preparatu zdrowotnego lub produktu lekarskiego, który okazał się być bezskuteczny i niekorzystny dla konkretnego chorego. W tym miejscu charakteryzuje się trzy fundamentalne warianty błędu medycznego: błąd diagnostyczny, błąd leczniczy i błąd techniczny. Odszkodowanie za błąd medyczny może być uzyskane w tradycyjnym procesie cywilnym, lub przed specjalną jednostką do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Odszkodowanie drogowe

Wszystko zaczyna się od wypadku, który doprowadził do powstania określonej szkody. Wypadek komunikacyjny definiowany jest jako wydarzenie w ruchu kontynentalnym, w którym uczestniczy przy najmniej jeden samochód (z silnikiem mechanicznym lub bez takiego napędu) jak i którego skutkiem są szkody w majątku lub szkody na osobach biorących udział w wypadku. Ofiarą incydencie drogowym może być więc nie tylko osoba kierująca danym samochodem, czy jego pasażer. W wypadku drogowym mogą partycypować również rowerzyści, osoby jadące na motorze i osoby piesze, które znalazły się po prostu w złym miejscu i o złej porze. Najważniejszą podstawą wypłaty odszkodowania jest szkoda. Szkoda może przybrać postać majątkową i niemajątkową, oraz rzeczową i personalną. Ogół strat, które zaistniały w rezultacie incydentu, brany jest pod uwagę w trakcie oceny wysokości odszkodowania. Jednak zanim placówka ubezpieczeniowa zdecyduje się na zapłatę kwoty odszkodowawczej, my jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia wypadku w ruchu drogowym. Po zakomunikowaniu zdarzenia, ubezpieczyciel wysyła likwidatora, czyli funkcjonariusza, który kwalifikuje rozmiar strat. Sporządzony przez niego raport jest podstawą decyzji udzielanej przez firmę ubezpieczeniową. Cały mechanizm otrzymywania odszkodowania trwa około 1 miesiąca.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Stworzona w 2002 roku uchwała o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych opisuje wypadek przy pracy jako nagłe wydarzenie spowodowane przesłanką zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które wystąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z realizowaniem przez pracownika zwykłych prac albo poleceń zwierzchników,
  • podczas lub w związku z realizowaniem przez zatrudnionego aktywności na rzecz pracodawcy nawet bez powierzenia,
  • w momencie pozostawania zatrudnionego w dyspozycji zleceniodawcy w drodze pomiędzy miejscem funkcjonowania zleceniodawcy, a miejscem wykonywania zleceń wynikających ze stosunku pracy.

Najistotniejszym elementem definicji jest sformułowanie zewnętrznej przyczyny incydentu. Zewnętrzna przyczyna wypadku w pracy określa właściwość, która wynikła niezależnie od osoby pracownika. Za przyczyny niezależne uwzględnia się między innymi działanie maszynerii, energii energetycznej, materiałów chemicznych i potęgi natury. Co więcej wypadek przy pracy może mieć także związek z zaniedbaniem pozostałych osób, które są odpowiedzialne za prawidłowe zabezpieczenie stanowiska pracy lub niebezpiecznych artykułów. Wypadek przy pracy uruchamia całą, wielopłaszczyznową machinę procedur. Pokrzywdzony w incydencie w pracy ma predyspozycję dochodzenia jednokrotnego odszkodowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto, na zasadach ogólnych, może on dochodzić reperacji zaznanej szkody od zleceniodawcy przed sądem cywilnym.

Uzyskiwanie odszkodowania za jakikolwiek z wymienionych tutaj wypadków może być uciążliwe dla osób, które nie posiadają właściwego doświadczenia. A mogą nam Państwo uwierzyć, że o uczciwe odszkodowanie dobrze jest jest się postarać, chociażby ze względu na to, że uzyskane pieniądze mogą Ci pomóc nadrobić stracony czas. Nasi prawnicy gwarantują fachowe doradztwo i profesjonalną pomoc w zakresie dochodzenia stosownych odszkodowań i nie tylko.

Jesteśmy doświadczoną kancelarią adwokacką z Torunia. Nasi prawnicy z pasją zajmują się każdą sprawą, nawet tą najbardziej skomplikowaną. Będziemy Cię wspierać w każdej sytuacji. Zgłoś się do naszej kancelarii prawnej i zyskaj błyskawiczną pomoc. Adwokaci Toruń

Strona używa cookies
Ok