kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów
W jakich sprawach pomaga notariusz?
Kwiecień 14, 2017
tanie banery banery reklamowe banery Łomża
Banery reklamowe są podstawą działań marketingowych
Kwiecień 16, 2017

Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

W przypadku kiedy od mniej więcej czterech miesięcy na rachunku w banku nie zostały uwzględnione alimenty na syna, możemy podjąć właściwe kroki, ażeby je odebrać. Niestety wielokrotnie przeróżne sytuacje życiowe pokazują jak jest to czasochłonne oraz ile można w trakcie sprawy mieć nieprzespanych nocy. W przypadku zaakceptowania „układu” fundusze powinny zawsze przychodzić planowo. Aczkolwiek w wypadku postanowienia sądowego – zazwyczaj nie tak to się rozgrywa. Niedługo po uprawomocnieniu wyroku byli współmałżonkowie najczęściej nie pragną ze sobą „debatować”, i bywa również tak, iż były małżonek zmienia miejsce zamieszkania, przykładowo zaczyna przebywać za granicą. Męczą się z tym oboje i dziecko, jakie powinno mieć zapewnione odpowiednie warunki bytowania. Alimenty nie są „wymysłem”, przy użyciu którego mamy szansę zaspokajać subiektywne zachcianki. Są dedykowane jedynie dla dziecka. To ono jest rzeczywistym odbiorcą wszystkich pieniędzy nawet w takiej sytuacji, jeżeli we własnym zakresie nad nimi nie sprawuje kontroli. Jak poradzić sobie w przypadku, kiedy przez trzy miesiące zostało zarejestrowanych parę groszy z racji alimentów na małe dziecko?

Na początku trzeba przedyskutować to z z dłużnikiem, nawet jeśli jest to niezmiernie męczące. Wytłumaczenie podstaw natychmiast wprowadza możliwość obrania dalszej drogi. Jeżeli to absolutnie nie pomaga, spotykamy się ze wściekłością czy lekceważeniem, musimy wynająć fachowego adwokata, który zajmie się dotkliwą dla nas kwestią od początku do końca. Powinna to być zaufana osoba, zatem taka która będzie wykazywać się zaangażowaniem, będzie asystować o każdej porze dnia i nocy oraz objaśni wszystkie wieloznaczności prawne.

Kiedy przychodzi czas na komornika?

Mamy szansę nieskrępowanie wyselekcjonować komornika, u jakiego pozostawimy zawiadomienie. Najlepiej kierować się lokalizacją biura i sumą klientów, jakich egzekutor musi koniecznie obsłużyć w swoim „okręgu”. O niuanse wystarczy zapytać swojego prawnika, który sprawdzi, jakie kancelarie będą mogły efektywnie przystąpić do zagarnięcia majątku… i są nieopodal byłego małżonka. Trzeba podać wszystkie dane, jakie posiadamy o ówczesnym mężu – numery kont w bankach, ubezpieczeń, obligacje, adres ostatniego pobytu, PESEL i informacje mówiące o stanie posiadanych nieruchomości. Innymi słowy, jeśli dowiedzieliśmy się, że były partner ma jakiś majątek (częstokroć ten starannie kamuflowany), wolno nam wszystko powiedzieć komornikowi.

Bezskuteczna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że w ogóle nie mamy teraz najmniejszych perspektyw na zabranie należących się środków pieniężnych. W sytuacji, gdy dopełniamy kryteria dochodowe, możemy ubiegać się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieefektywna to inaczej nieotrzymanie alimentów na małe dziecko przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą przyjęte konieczne działania odnośnie byłego partnera. W pierwszej kolejności wierzyciel będzie przywołany na potrzeby sprostowania sprawy. Musi koniecznie gruntownie zrelacjonować swoją sytuację rodzinną i materialną, przykładowo przesłanki niewysyłania alimentów. Ponadto będzie od niego wymagane złożenie zaświadczenia majątkowego.

W przypadku, gdy były małżonek nie ma żadnych funduszy z tytułu zatrudnienia lub nieefektywnie poszukuje miejsca pracy, musi koniecznie wpisać się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Musi także przystać na ofertę „angażu”, bo w innej sytuacji zostanie uznany za „umywającego ręce od przymusu alimentacyjnego”. Jeśli zarządza firmą, jaka daje same straty, także musi wpisać się na listę do urzędu, ale w tym momencie jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli dłużnik realizuje wszystkie wspomniane czynności (to znaczy „współpracuje”), mówiąc w skrócie nie możemy zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, jeżeli środków finansowych wciąż nie ma. Stosowne procedury przeprowadza się w takich okolicznościach, kiedy poprzez minione 6 miesięcy nie spłacił on więcej niżeli 50% alimentów.

Kiedy niepłacenie alimentów jest przestępstwem?

Gdy były partner nieprzerwanie uchyla się od opłacania alimentów na małe dziecko, zostaje dłużnikiem tropiony przez organy państwowe. W takiej sytuacji musimy złożyć wniosek o ściganie za przestępstwo z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tu najzwyczajniej w świecie o „uporczywą niealimentację”, inaczej mówiąc takie sytuacje życiowe, w jakich były małżonek bynajmniej nie planuje spłacać, alimentów, bo „zwyczajnie nie chce” i wcale nie ma jednocześnie żadnych racjonalnych argumentów (szczegółowe informacje musi koniecznie przedstawić nam nasz prawnik). Ewentualnie powinniśmy wysłać formularz do starosty, by przejęto prawo jazdy takiemu „sprawcy” oraz wpisano go do biura informacji gospodarczej. Krótko mówiąc nie będzie miał opcji uzyskać jakiegokolwiek kredytu z banku, prócz modnych chwilówek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli dowiedzieliśmy się, iż dłużnik faktycznie miał dorobek, tymczasem sprezentował go jakiemukolwiek członkowi rodziny, w takich okolicznościach mamy możliwość wysłać stosowny pozew: skargę pauliańską (o jakiej mówi prawo cywilne) albo doniesienie o popełnieniu przestępstwa, jakie ma za cel utrudnić zaspokojenie praw wierzycieli. Mamy szansę ponadto apelować o „alimenty od obojga rodziców byłego męża”, w przypadku kiedy on nie jest ani trochę w stanie ich wypłacać.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w ten link – www.prawnik-torun.net

Strona używa cookies
Ok