Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz
Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową
Luty 9, 2017
Kurs na bankowozy Kurs na kierowcę karetki pogotowia Kurs dla przewoźników pieniędzy
Pojazdy uprzywilejowane kursy
Luty 10, 2017

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej

Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych

System ekonomiczny dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną ciągle nie jest zachęcający. Zwykle pracodawcy, którzy mogą wybrać człowieka zdrowego i „chorego”, wyłonią tego pierwszego. Choćby w takiej sytuacji, gdy ten drugi posiada mniejsze kwalifikacje, m in. niewystarczające wykształcenie bądź niedobór doświadczenia. Taka postać rzeczy źle „odciska się” na osobach, które posiadają wielorakiego charakteru dolegliwości. W rezultacie praktycznie w ogóle nie zamierzają chodzić do pracy, „żyją” z samej renty i są mimowolnie „spychane” na margines. W naszym kraju „inność” nadal czas sprzęga się z czymś pejoratywnym, obcym, kontrowersyjnym. A jednak osoby np. z upośledzeniem fizycznym, jednomyślnie z prawem, przenigdy nie mogą być dyskryminowane. Nie tylko w przypadku dostępnego sektora pracy. Czy jest dla takich osób jakiś projekt? Dokąd powinny przybyć po radę? Czy funkcjonują jakieś wiarygodne drogi ich aktywizacji?

Fundacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Jedną z opcji aktywizacji osób niepełnosprawnych jest zatrudnianie wspomagane. Wspomniana koncepcja ma swoje korzenie w USA w latach 60. i 70. XX wieku. W naszym kraju zaczęto ją wprowadzać ledwie w 2001 roku. Aktualnie multum organizacji pożytku publicznego stosuje ową formę pomocy w nawiązaniu do osób z dolegliwościami. Na czym ona szczegółowo polega? Instruktor pracy i ekspert w zakresie zatrudniania typują przyszłego zatrudnionego oraz zleceniodawcę. Ważne są tu predyspozycje przyszłego zatrudnionego, warunki, jakie ma za zadanie potwierdzić chlebodawca, charakter obowiązków, wysokość zarobków oraz ilość godzin. Od tego czasu osoba z niepełnosprawnością realizuje właściwe badania lekarskie i szkolenie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (są one przygotowywane przez chlebodawcę). Szkoleniowiec pracy absolutnie nie ma tylko wytypować miejsca, w jakim będzie ona funkcjonować, ale dodatkowo przygotować pozostałych pracobiorców wybranej instytucji na zatrudnienie nowego. Oprócz tego powiadomić o możliwych dojazdach do przedsiębiorstwa i wesprzeć go w zaadoptowaniu się w nowym miejscu. Celem instruktora pracy jest jeszcze rozstrzyganie pojawiających się problemów między pracodawcą a pracownikiem.

Następnym rodzajem pomocy są tzw. Zakłady Pracy Chronionej, które mają szczególne pozwolenia. W nadzwyczajny sposób podchodzą do osób z orzeczeniem, zatem: zapewniają im należyte realia zatrudnienia (za każdym razem dobrane do typu oraz stopnia niepełnosprawności), opiekę sanitarną oraz terapeutyczną. Tym zakładom pracy należą się przywileje skarbowe, ulgi oraz dodatkowe środki ze skarbu państwa (wnioski przyjmuje PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Rozliczne organizacje pożytku publicznego współdziałające w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych współpracują z ZPCh. Instruują swoich protegowanych kontaktów z pracodawcą, nastawiania się do nowej sytuacji w codziennej aktywności oraz samowystarczalności.

Należy wspomnieć również o Warsztatach Terapii Zajęciowej, na których protegowani organizacji pożytku publicznego mają szansę szkolić swoje umiejętności oraz zainteresowania. W pewnych fundacjach funkcjonuje co najmniej parę rodzajów takich sal, przykładowo pracownia aktywności twórczej, pracownia gospodarcza, pracownia promocji i obsługi sprzedaży bądź pracownia rehabilitacji ruchowej.

Gdzie oprócz tego osoby z orzeczeniem mogą poszukiwać pomocy?

W którychkolwiek miejscach, w jakich wprowadzane są zajęcia, staże, ćwiczenia, warsztaty, porada prawna i psychologiczna. Częstokroć organizacje pożytku publicznego zajmują się stymulacją niepełnosprawnych w niniejszym zakresie. Są najkorzystniejszym miejscem, gdzie opisywane osoby mają możliwość polepszać swoje zdolności, nabywać wiedzę, przyzwyczajać się współwystępować z pozostałymi ludźmi i pozyskać rekomendację w znalezieniu porządnej pracy. Przykładowo w dziale szkoleń inwalidzi lub osoby ze stopniem niepełnosprawności mają opcję uczęszczać w: szkoleniach multimedialnych, zawodowych, „na odległość”, predyspozycji społecznych oraz prawnych. Warsztaty z doradcą zawodowym mają za zadanie wzmocnienie osoby z dysfunkcją w obszarze wyboru ścieżki zawodowej, zmianie kwalifikacji zawodowych, wyborze warsztatów, konstytuowania materiałów dla pracodawcy bądź w prawidłowym odszukiwaniu ogłoszeń. Niezwykle znaczące jest także to, iż organizacje pożytku publicznego oraz inne porównywalne struktury publiczne, mogą zyskać 1% podatku od krajowych wyborców. Wszelakie zdobyte pieniądze są przekazywane wyłącznie na wspomaganie osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną. Należy zaznaczyć, iż w naszym kraju jest coraz większa wiedza, że przy użyciu powyższego drobiazgu możemy naprawdę kogoś wspomóc.

Pośrednictwo pracy to następna alternatywa, z której mają szansę skorzystać osoby niepełnosprawne. Chodzi tutaj właściwie nie tylko o organizacje pozarządowe, tylko wielorakie niezależne przedsiębiorstwa zewnętrzne. Głównie interesują się umawianiem z pracodawcami „normalnych” osób, natomiast swoją drogą posiadają propozycje nadzwyczajne. Chodzi tutaj o wspomniane oferty pracy dla niepełnosprawnych, które są dostrojone do ich zdolności. Jeśli pragniesz otrzymać dużo więcej porad na opisany temat, wejdź w ten link – Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Strona używa cookies
Ok