Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Gdzie najlepiej zorganizować urodziny dla dzieci?
Maj 10, 2012

Bezpieczeństwo na drogach uwarunkowane jest przede wszystkim od stylu prowadzenia pojazdów. Niezwykle często chaotyczne i nierozważne zachowania na jezdni są czynnikiem wypadków i narażają innych na straty materialne i zdrowotne. Najgorszym wrogiem uczestników ruchu samochodowego jest brak wyobraźni. Kierowcy najczęściej zbyt wysoko oceniają możliwości swoich samochodów i podejmują bezsensowne ryzyko. Takie sytuacje jak wyprzedzanie w zakazanym miejscu czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to normalna rzeczywistość na naszych ulicach, która niestety przyczynia się do tragedii. Obecnie bardzo poważnym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków prowadzących kursy bezpiecznej jazdy jest poszerzanie świadomości młodych kierowców w zakresie wczesnej analizy zagrożeń drogowych i zamiarów innych uczestników ruchu. Szerzenie idei jazdy defensywnej to nieodzowny element kształcenia w czasach gdy na drogach jeździ co raz więcej samochodów. Odkryjesz zatem jak prowadzić samochód kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie przeszkadzać innym kierowcom.

Najważniejsze jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Zawsze przed, długodystansową podróżą zobacz czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Najczęściej przyczyną wypadków są kwestie pochodzące z złego stanu technicznego samochodów. Szczególnie niebezpieczna jest awaria samochodu na zatłoczonej drodze, kiedy kierowca nie może uciec na pobocze. Niektórym rzeczom możemy jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Najpierw zacznij od sprawdzenia ciśnienia w oponach i analizy ich bieżnika. Wysokiej jakości opony samochodowe chronią przed wypadnięciem z jezdni i utrzymują samochód na powierzchni jezdni. Kolejną równie ważną czynnością jest badanie oświetlenia. Światła zapewniają dobrą widoczność samochodu. Zadbaj także o sprawne hamulce, dzięki którym nie dopuścisz do zderzenia z przemieszczającą się zwierzyną. Skontroluj także zasób płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód umyj lusterka i szyby, by móc lepiej obserwować jezdnię i pobocze. Tak naprawdę wszystkie te czynności trwają chwilę, a w dużej liczbie sytuacji mogą nam uratować życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna ma swoje źródło w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do danej trasy i jak kontrolujemy swoje emocje ma niebagatelny wpływ na styl jazdy. Zanim zaczniemy naszą podróż warto jest poznać całą trasę, by nie spotkać problemów, takich jak gwałtowne zawracanie z źle obranej drogi. Wiedza o typowych na konkretnym odcinku drogi niebezpieczeństwach będzie bardzo przydatna. Każdy kierowca powinien także zatroszczyć się o właściwą pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak by utrzymywać prawidłową odległość do pedałów i do kierownicy. Ustaw fotel kierowcy w odpowiedni dla Ciebie sposób, a następnie ustaw lusterka tak, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku powinieneś mieć możliwość obserwacji całej jezdni. W trakcie odległej trasy bardzo ważny jest komfort podróżowania. Dobierz odpowiednią wilgotność i temperaturę w wnętrzu kabiny, pamiętając o tym, że nie powinno być w niej zbyt ciepło. Przegrzanie samochodu może powodować dolegliwość oczu i szybsze znużenie. Jakiekolwiek ruchome elementy w samochodzie, bagaże, lub schowane w bagażniku zapasy płynów samochodowych powinny być przywiązane do boków, by nie dekoncentrować Cię podczas prowadzenia pojazdu. Realizacja tych wszystkich czynności korzystniej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Jak analizować otoczenie?

Nagminnie zdarza się nam oceniać manewry innych użytkowników dróg . Jednak, czy umiemy wyciągać z tych obserwacji jakiekolwiek wnioski? W trakcie nauki na prawo jazdy instruktorzy wspominają o zasadzie ograniczonego zaufania. W praktyce wdrożenie tej zasady jest niezwykle przydatne i podwyższa poziom bezpieczeństwa na drogach. Rzecz jasna nie zawsze możemy przewidzieć natychmiastową zmianę pasa ruchu, czy zjazd pojazdu bez jakiejkolwiek informacji. Trzymając się konkretnej odległości od innych uczestników ruchu ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od pojazdu jadącego przed nami) i nie rozpraszając się niepotrzebnymi czynnościami, takimi jak rozmowa przez telefon, jesteśmy w stanie lepiej ocenić zamiar innych kierowców i szybciej odpowiedzieć na zbliżające się zagrożenia. Pamiętajmy także o tym, żeby samemu o wiele szybciej informować innych kierowców o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz informujący o kierunku jazdy powinien być opalony na długo przed hamowaniem. Jadąc blisko sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło świeci się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach oznacza, że w nie długo dla naszego kierunku również zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, w szczególności przy możliwości wyprzedzenia, by uniknąć kolizji z pojazdem, który ten manewr zaczął wcześniej. I co bardzo ważne, staraj się jeździć kulturalnie. Nie irytuj się, ani innych bez konieczności. Umożliwiaj innym bezpieczne włączenie się do ruchu i jeśli to możliwe przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojej kultury jazdy!

Nie zbyt często mamy szanse na praktyczne przetestowanie wszystkich sytuacji na drodze. Okrojony czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy umożliwia jedynie zaznajomienie się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz większa liczba placówek zajmujących się szkoleniami dla kierowców organizuje kursy bezpiecznej jazdy, podczas których masz szansę dowiedzieć się czym jest jazda defensywna w teorii i jak bezpieczniej jeździć. Wiele szkół doskonalenia stylu jazdy proponuje ćwiczenia na torze poślizgowym i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co odpowiednio rozwija umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to koszt około 400 złotych za podstawy szkolenia. Mało czy dużo, niech każdy z Was oceni z osobna. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo i ochrona naszego życia nie mają ceny.

Jeśli zainteresował Cię kurs bezpiecznej jazdy, przyjdź do naszej palcówki doskonalenia techniki jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne promocje i fachowa kadra. Zapraszamy do fachowego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: prawo jazdy.

Strona używa cookies
Ok