serwis skuterów Kymco naprawa Kymco pielęgnacja Kymco
Sposoby serwisowania skuterów
Marzec 10, 2017
Usługi transportowe Wrocław Przeprowadzki dla osób indywidualnych i firm
Krajowe usługi transportowe
Marzec 12, 2017

Prawo jazdy to obecnie dokument obowiązkowy. Ułatwia nam znalezienie pracy (bardzo duża liczba rekruterów twierdzi, że w trakcie rekrutacji bierze pod uwagę czy konkretny kandydat posiada prawo jazdy) i podwyższa nasz własny komfort. Mamy okazję zaobserwować, ze rosnąca liczba ludzi młodych osób (w wieku nastoletnim) rejestruje się na szkolenie na kategorię B, mimo, że uaktualniane przepisy znacznie komplikują zaliczenie egzaminu końcowego.

Dysponując własnym samochodem możemy się poruszać bez żadnego problemu. Jednak jest jeszcze jeden podstawowy plus posiadania prawa jazdy – szansa otrzymania dobrze odpłatnej i atrakcyjnej pracy. Nawet z kategorią B nasze perspektywy na rynku pracy się powiększają. Posiadając większą ilość kategorii (np C+E) mamy możliwość zdobyć zatrudnienie w przewozie międzynarodowym. Płaca na tej pozycji, dla świeżych kierowców, jest ponad dwukrotnie większa niż najmniejsze polskie wynagrodzenie. Kierowcy samochodów ciężarowych z jednorocznym doświadczeniem mogą oczekiwać na zarobki wyższe niż 2 minimalne pensje. Identycznie kształtuje się sytuacja osób, które posiadają kwalifikacje do transportu osób – prawo jazdy kat.D.

Dziś przedstawimy Tobie krok po kroku, najbardziej przydatne kategorie prawa jazdy. Opowiemy także o profesjonalnych kursach mających na celu doskonalenie sprawności prowadzenia samochodu. Wierzymy, że po przeczytaniu tego mini przewodnika wybierzesz się na stosowny dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Prawo jazdy na samochody osobowe – kurs dla każdego

Kurs na prawo jazdy kat. B to najprostsze i równocześnie najszybsze szkolenie, w jakim mogą brać udział osoby pełnoletnie o pełnej zdolności zdrowotnej potwierdzonej opinią biegłego lekarza. Kurs składa się z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na zajęciach z teorii kandydaci pozyskują wiadomości o obsłudze samochodu osobowego i o przepisach ruchu ulicznego. Każdy uczestnik kursu musi również odbyć zajęcia powiązane z pierwszą pomocą. Aby przejść do zajęć z praktyki (nauka prowadzenia samochodu) kandydat musi zdać wewnętrzny egzamin kompetencji. Zajęcia praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik kursu ma prawo przystąpić do egzaminu końcowego w WORD. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony, oraz pojazdu wolnobieżnego. Kursy na prawo jazdy kat. B oferowane są przez szkoły jazdy właściwie w dowolnej miejscowości. Wartość kursu to najczęściej 1300 złotych.

Prawo jazdy kat. C – witaj ciężarówko

Wielu moich przyjaciół mówi, że zawsze marzyło by, zostać kierowcą samochodu ciężarowego. Nawet niektóre kobiety twierdzą, że ten zawód jest dla nich atrakcyjny. Kierowca pojazdu ciężarowego to praca pełna, wyzwań, lecz również atrakcyjnych doznań. Jeżeli nie boisz się długich tras i nocy w wąskiej kabinie, to za pewne zaspokoisz się w tym fachu. Najpierw jednak musisz przejść szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeśli myślisz o kierowaniu samochodu ciężarowego z przyczepą (pospolicie określanego TIR-em) jednocześnie powinieneś zrealizować jeszcze kurs na kategorię E. Program kursu wygląda niezwykle identycznie jak szkolenie na samochody osobowe z tą subtelną rozbieżnością, że na lekcjach praktycznych jeździsz samochodem ważącym grubo ponad 4 tony. Otrzymanie dokumentu poświadczającego kwalifikacje także dopuszczalne jest po zdaniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jednak to jeszcze nie wszystko. Osoby myślące o pracy w samochodzie ciężarowym potrzebują zrealizować jeszcze jeden kurs tzw. kwalifikację. Jest to szkolenie, które dokumentuje Twoje kwalifikacje kierowcy zawodowego. W rzeczywistości jest to kolejny dodatkowy kurs za który trzeba uiścić opłatę. No ale jak mus to mus.

Kursy doskonalenia techniki jazdy

Kursy doskonalenia techniki jazdy, których zamiarem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzone są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Proponowane są zarówno świeżo upieczonym, jak i kierowcą z długoletnim doświadczeniem, dla których ważne jest trwałe podnoszenie umiejętności w podróżach służbowych. Te profesjonalne szkolenia omawiają takie zagadnienia jak – jazda ekonomiczna, jazda bezpieczna, czy ryzyka w ruchu ulicznym. Realizowane zajęcia takie jak jazda na torze poślizgowym, jazda w zakręcie podsterownym, czy nagłe hamowanie mają kształtować stosowne postawy w ruchu drogowym i wzbudzać wyobraźnię kierowców co do anormalnych wydarzeń. Profesjonalne szkolenie jazdy bezpiecznej, czy praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć większą pewność za kierownicą.

Szkoły jazdy zapewniają nam co raz większa ilość kursów, na których możemy poprawić lub sprawdzić swoje kwalifikacje za kierownicą. Jedno jest oczywiste – dobrze jest zgromadzić trochę pieniędzy i zapisać się na kurs na prawo jazdy. Im prędzej tym lepiej. Znakomitym okresem na rozpoczęcie szkolenia na prawo jazdy kat. B jest końcówka szkoły średniej, kiedy nie planujesz jeszcze kariery i nie jesteś do niczego zobowiązany. Spora liczba rodziców zapisuje dzieci na kursy w ramach niespodzianki na osiemnaste urodziny. To z całkowitą pewnością najbardziej atrakcyjna inwestycja w dorosłe życie.

Wszystkie kursy odnajdziesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Przejdź teraz na stronę internetową klikając tutaj: kursy jazdy torun

Strona używa cookies
Ok