Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej
Luty 10, 2017
Kredyty Toruń - Kredyty gotówkowe - Kredyty hipoteczne Toruń - Kredyty samochodowe Toruń - Doradztwo kredytowe
Znajdź kredyt na dobrych warunkach
Luty 13, 2017

Pojazdy uprzywilejowane kursy

Kurs na bankowozy Kurs na kierowcę karetki pogotowia Kurs dla przewoźników pieniędzy

Jak rozpoznać pojazd uprzywilejowany?

Sporo z nas niewątpliwie natrafił na taki samochód na swojej drodze. Bynajmniej nie chodzi tutaj o prowadzących typowych pojazdów osobowych, którzy lekceważą zakazy prawa drogowego. Pojazdami uprzywilejowanymi są wszelakie samochody, których obowiązkiem jest chronienie naszego zdrowia, życia albo dobra materialnego, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa w kraju. Ci, którzy zajmują miejsce za kierownicą takich pojazdów mają polecenie alarmowania kolejnym członkom ruchu drogowego, że nie będą dopasowywali się do typowych paragrafów. W pierwszej kolejności odcieniami świecących świateł oraz dźwiękami o nierównym tonie. Inaczej: inni transportowcy, osoby poruszające się pieszo oraz motocykliści muszą wiedzieć, iż spieszy sanitarka albo straż pożarna. Do pojazdów, które posiadają szczególne zezwolenia, włączamy, np.: pojazdy ochotniczej straży pożarnej, samochody sanitarne, pojazdy służby celnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służby Więziennej, jednostek kontroli skarbowej, pojazdy Służby Parku Narodowego. Do szczególnych samochodów uprzywilejowanych należą pojazdy rozwożące wartości kapitałowe, czyli tzw. bankowozy. Dodatkowo – auta sekcji ochroniarskich, firm kurierskich, przedsiębiorstw pocztowych oraz inne pojazdy przekazujące szkodliwe ładunki o niezwykle dużej wartości.

Jak zdobyć prawo do kierowania ambulansem lub pojazdem wiozącym towary niebezpieczne?

Istnieje parę powszechnych instrukcji, jakimi powinniśmy się kierować w trakcie zdobywania upoważnienia do sterowania pojazdami uprzywilejowanymi, m.in. powinniśmy mieć ukończone 21 lat, mieć prawo jazdy właściwej kategorii, orzeczenie od specjalisty w zakresie medycyny pracy oraz psychologa o tym, iż nie ma zastrzeżeń zdrowotnych do kierowania wspomnianym samochodu. Na dodatek obligatoryjnie należy zrobić warsztaty w ośrodku udoskonalania sposobu jazdy i zdać pomyślnie sprawdzian. Obejmuje on dwie zasadnicze części – teoretyczną oraz praktyczną. Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego ma za zadanie nauczenie kursanta należytego postępowania w nietypowych i krytycznych okolicznościach na jezdni. Znanym wzorem jest prezentowanie „norm mocy” auta, inaczej możliwości po przejściu jakiej traci się nad nim panowanie. Program szkolenia musi zawierać zawiadywanie, m in. karetką reanimacyjną na obszarze manewrowym, planszy antypoślizgowej oraz torze ćwiczebnym. Wszelkie nabyte zdolności oraz wiadomości są badane w czasie sprawdzianu praktycznego. W przypadku pojazdów przewożących wartości majątkowe funkcjonują analogiczne zasady.

Dla kogo jest kurs podstawowy, a dla kogo uzupełniający?

Ogólnie rzecz biorąc w ośrodkach doskonalenia metody jazdy jest możliwość zapisać się do dwóch innych kursów – podstawowego oraz uzupełniającego. Pierwszy muszą podejmować osoby, które chcą uzyskać wiadomości o normach sposobu jazdy w okolicznościach specjalnych, o kanonach ruchu drogowego, normalnych i niepowtarzalnych sytuacjach na drodze i z psychologii przewozu. A mianowicie – chcą zdobyć uprawnienia do poruszania się środkami transportu uprzywilejowanymi bądź przesyłającymi wartości materialne. Tymczasem kurs uzupełniający to kontynuacja posiadanych praw o inne kategorie. Obrazowo ktoś posiada prawo jazdy klasy B1 i pragnie mieć jeszcze zezwolenia do poruszania się środkami transportu grupy C1 albo D1. Mówiąc ogólnikowo, lekcje prowadzi się oddzielnie dla kategorii: 1) A1, A2 i A, 2) B1, B, B+E, 3)C1, C1+E, C, C+E, 4)D1, D1+E, D, D+E. Warsztaty podstawowe dla kategorii 1) mieści w sobie 6 godzin lekcji teoretycznych i 18 godzin treningów praktycznych, zaś dla grup 2), 3) i 4) kurs zawiera 6 godzin wykładów teoretycznych i 8 godzin warsztatów praktycznych. Kurs uzupełniający dla grupy 1) to 3 godziny wykładów teoretycznych i 8 godzin praktycznych, zaś dla następnych wariantów w przypadku poszerzenia o klasy A1, A2 oraz A to 3 godziny wykładów teoretycznych oraz 18 godzin praktycznych.

Kurs na bankowozy

Samochody przekazujące wartości majątkowe to odrębny typ samochodów. Przeważnie definiuje się je jako „bankowozy”, gdyż przekazują pieniądze do ajencji, bankomatów lub najrozmaitszych lokalizacji, w których są one potrzebne. Jeśli ktoś pragnie prowadzić samochód wiozący środki pieniężne jest zobowiązany koniecznie skończyć szkolenie. Kurs na kierowcę konwojenta składa się z kilku istotnych komponentów. Na początku są lekcje teoretyczne, na jakich mamy szansę dowiedzieć się niemało o regulaminach drogowych, podstawach wypadków i o taktykach prowadzenia opisywanych pojazdów. Ponadto każdy kursant jest zobowiązany uzyskać wiedzę z zakresu psychologii prowadzenia bankowozu. Musi nauczyć się np. poprawnego postępowania w warunkach niebezpiecznych. Natomiast ćwiczenia praktyczne obejmują różnego gatunku zagmatwane chwyty podczas jazdy, m in. asymetryczny slalom, najazd na zapory, awaryjne stawanie pod barykadą albo symulacje ataków.

Jeżeli planujemy uzyskać pozwolenia na auta transportujące wartości pieniężne, musimy mieć ukończone 21 lat oraz mieć prawo jazdy stosownej kategorii (zdobyte wcześniej). Naturalnie musimy także powędrować do lekarza medycyny pracy i psychologa po potwierdzenie o tym, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia wspomnianego rodzaju pojazdów. Ośrodki usprawniania metody jazdy udostępniają studentom ogólne porady na temat tego, jakim sposobem dostać wszelakie niezbędne druki. Osoby zaciekawione opisywanym kursem mogą zajrzeć w ten link – Kurs na pojazdy przewożące wartości pieniężne

Strona używa cookies
Ok