Fumigacja palet - Fumigacja palet na eksport - Fumigacja palet drewnianych na eksport - Dezynsekcja palet - Fumigacja palet Warszawa - Fumigacja palet Gdynia
Fumigacja – metoda zwalczania szkodników drewna
Marzec 20, 2017
Układanie kostki brukowej i kamienia ogrodowego Profesjonalne usługi brukarskie
Układanie nowoczesnej kostki brukowej
Marzec 20, 2017

Kierowca karetki – kursy, szkolenia, doskonalenie jazdy

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

Co robi kierowca karetki?

Nie istnieje pewnie osoba, która nie zaobserwowałaby karetki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko z powodu znanego odgłosu, który wywołuje na jezdni, lecz także ze względu na ważność sytuacji. Karetka na sygnale zdradza bowiem jedno: w środku jest poszkodowany wymagający natychmiast pomocy, bowiem w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie lub życie. Sanitariusze – naturalnie – są niezbędni, ale kierowca pogotowia również pełni istotną rolę. Co naprawdę robi? Inaczej mówiąc: czym naprawdę zajmuje się ktoś, kto zasiada za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W pierwszej kolejności jego celem jest dowożenie cierpiących osób, które wymagają niezwłocznej pomocy lub terapii, do szpitala albo innej jednostki ochrony zdrowia. Przewozi także przedmioty medyczne, które potrzebują specjalistycznych warunków transportu. Kierowca pogotowia akceptuje wezwania od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni przekazują mu informacje, w jakie miejsce musi koniecznie się bezzwłocznie udać, ile pacjentów wymaga pomocy itd. Jeśli jeździ samodzielnie oraz trafi na wypadek, jest zobligowany udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także sanitariuszom umieszczać chorych w karetce (przy użyciu noszy).

Czego wymaga się od kierowcy karetki?

Ewidentnie prócz ofiarowania pomocy osobie rannej, egzekwuje się od kierowcy karetki, ażeby unikał nagłych manewrów na jezdni. Głównym celem jest nieszkodzenie choremu, który jest wieziony do placówki medycznej. Kierowca kierujący karetką jest zobligowany do utrzymania jej w idealnym stanie technicznym, w schludności oraz w gotowości do pilnego wyjazdu do chorego. Na każdym kroku musi koniecznie zachowywać łączność ze stacją pogotowia. Gdy kieruje już samochodem, musi dość wcześnie oznajmić innym użytkownikom drogi, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o sygnały dźwiękowe i świetlne. Każdy kierowca karetki musi obowiązkowo wcześniej ukończyć specjalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, by móc w ogóle zacząć pracę w tym zawodzie. Takie zajęcia są organizowane poprzez ośrodki szkolenia kierowców. Wypada posiadać prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, ukończone 21 lat, dokument od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się zręcznością w prowadzeniu pojazdu, a także posiadać właściwe predyspozycje mentalne.

Czy opłaca się robić kurs na kierowce pogotowia?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po owym zawodzie. Dobrze jest najpierw upewnić się, że posiadamy dostateczną wiedzę z wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca ambulansu ma styczność z chorymi zakaźnie, dlatego ulec pogorszeniu może także jego zdrowie. Dodatkowo jest narażony na ogromny stres w trakcie prowadzenia ambulansu. Istnieje spore niebezpieczeństwo, że spowoduje wypadek jadąc z rannym z zawrotną prędkością. Oprócz tego kierowcy współdziałają przy wnoszeniu chorych do szpitala czy pokrewnych placówek. Może to prowadzić do zranień kończyn, ramion lub pleców. Co ważne – praca wcale nie odbywa się w stabilnych godzinach. Tu prawdopodobnie wypada zmierzyć się z trybem 12-godzinnym. Następnym podłożem stresu są kryzysowe sytuacje życiowe pacjentów, z którymi kierowcy pogotowia stykają się przez cały dzień.

Zazwyczaj mocno wywiera wpływ to na ujemne usposobienie, jest powodem melancholii bądź przynajmniej zaniżonego nastroju. Z pewnością trzeba zrealizować kurs na kierowcę karetki wtedy, kiedy mamy gwarancję, iż interesuje nas tylko owy zawód i jesteśmy silni wewnętrznie.

Na jakie komplikacje są narażeni kierowcy sanitarek?

Przeważnie na nadmierny hałas (syreny sygnalizacyjne), stykanie się z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (np. prowadzenie pogotowia z wielką prędkością, przemierzanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), dokuczliwe rezultaty oddziaływania materiałów odkażających, zarazki chorobotwórcze (które potrafią egzystować, m in. we krwi), przesadny wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję podczas prowadzenia pojazdu, transportowania chorych. Niezmiernie ważnym (oraz również destrukcyjnym) składnikiem jest stykanie się z umierającymi rannymi bądź zmarłymi, co intensyfikuje zasadniczo stan napięcia emocjonalnego. Kierowca ambulansu może również ulec kolejnym urazom, m in. tym, które spowodują sami chorzy. Często tak jest w przypadku osób chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy karetki waha się w obrębie 3.000 zł brutto oraz jest zależne od różnorodnych czynników, przykładowo lat pracy, opcji majątkowych szpitala albo regionu. Pracodawca zwraca specjalną uwagę na kwalifikacje oraz predyspozycje, które podwładny mógł uzyskać wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi mamy szansę uzyskać tylko na dodatkowym szkoleniu, zaś zleceniodawcy spoglądają na nie życzliwym okiem. Najczęściej do spełniania tego zawodu jest wskazane średnie wykształcenie i pomyślnie ocenione psychotesty. Każda czynność kierowcy karetki jest pracą samodzielną, inaczej mówiąc, iż jedynie osoba prowadząca taki pojazd jest za niego całkowicie odpowiedzialna. Planujesz wiedzieć więcej o szkoleniach dla kierowców ambulansów? Kliknij tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Strona używa cookies
Ok