DENTYSTA TORUN Gabinet stomatologiczny leczenie kanalowe
Dobry stomatolog – komu zaufać
Styczeń 23, 2019
Szkoła pływania niemowląt Toruń - Logafit kursy pływania dla małych dzieci
Kursy pływania niemowląt Toruń
Luty 14, 2019

Leczenie kanałowe czyli Endodoncja

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Wielu z nas choć raz w życiu, siedząc pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał okrzyki cierpienia. Całkiem możliwe, że zdarzyło ci się też bohatersko poprosić o zabieg bez znieczulenia, co ostatecznie skończyło się nieznośnym bólem i strachem przed dentystą. Natomiast inna inna grupa ludzi panicznie boi się nie tyle borowania, co strzykawki. Wyniki ankiet pokazują, że 39% Polaków boi się zapisać do dentysty. Nie dziwi nas zatem fakt, że 99% Polaków ma próchnicę. Nieleczone zęby mogą skończyć się bardzo dużymi kłopotami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego dzisiejsza medycyna wychodzi naprzeciw wszelkim lękom swoich pacjentów i serwuje coraz to bardziej nowoczesne metody znieczuleń.

Dla tych, co boją się strzykawek…

Każdy z nas ma jakieś fobie. Są tacy, którzy źle czują się w małych pokojach, inni panicznie boją się węży, natomiast są i tacy, którzy odczuwają strach na widok strzykawek. Jest to strach zupełnie normalny i nie należy się go wstydzić. Wielu z nas nie wie o możliwościach najnowszej medycyny i wciąż funkcjonuje w świecie, kiedy lekarz był w stanie wyrywać nam ząb bez znieczulenia, ponieważ „skończyły się limity znieczuleń”. Jeśli strach przed jakimkolwiek bólem jest dla ciebie nie do przeskoczenia, można rozważyć zastosowanie nowoczesnych sposobów znieczulania. Poniżej opisujemy najciekawsze z nich:

-„magiczna różdżka”- jest to komputerowa metoda blokowania bólu. Urządzenie to przypomina kształtem różdżkę lub długopis, dlatego często jest nazywane z niemieckiego „Wand” lub po prostu „magiczna różdżka”. Bardzo często to znieczulenie wykorzystuje się w gabinetach dentystycznych dla dzieci, ponieważ preparat znieczulający jest podawany przez urządzenie, które nie powoduje gwałtownego wtłoczenia leku w dziąsło. Nie wyczujemy również żadnej igły. Niewątpliwym plusem tej techniki jest również brak skutków ubocznych- podniebienie i język pozostają niesparaliżowane, więc możemy po takim znieczuleniu bez problemu mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym nierzadko wywołuje niemiłe wrażenia a nawet ataki paniki.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu wymieszanego z tlenem, jest bardzo przyjemnym i popularnym sposobem ograniczania bólu. Gaz rozweselający uspokaja, odpręża i nieznacznie otumania, przez co jest nam o wiele łatwiej oddać się „pod skalpel” dentysty, zamiast panicznie uciekać głową. Ta technika walki z bólem jest również dosyć często stosowana podczas wizyt dla dzieci. Jej największe zalety, to brak konieczności korzystania z strzykawek. Gaz nie powoduje także drętwienia w jamie ustnej. Maski, przez które podaje się podtlenek azotu bardzo często pachną owocami, co jest dodatkowym plusem dla pacjenta. Zdarza się, że pacjenci są w tym stopniu wyluzowani, że zasypiają na fotelu dentystycznym i budzą się dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na nasze specjalne życzenie lekarz może też wykorzystać specjalny plaster, żel lub spray. Preparat ten po przyłożeniu go do policzków znieczuli miejscowo posmarowany obszar i łatwiej będzie nam przyjąć lek znieczulający podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Rozwój stomatologii obfituje w coraz więcej metod eksperymentalnych. Pojawia się coraz więcej ośrodków dentystycznych, które proponują znieczulanie za pomocą specjalnych metod, na przykład utrzymanych w konwencji hipnozy. Te metody w Polsce pozostają jednak w sferze atrakcji, chociaż są tak samo skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na używaniu odpowiednio zaprogramowanych programów, które emitują odprężające melodie i fale dźwiękowe o zróżnicowanym natężeniu. Tak nasz organizm jest wprowadzany w błogi stan odprężenia, co pozwala nam się uspokoić podczas zabiegu i bez paniki oddać w ręce dentysty. W niektórych klinikach pacjent podczas zabiegu otrzymuje także gogle Virtual Reality. Dzięki nim może „przenieść się” do innego świata, podziwiając piękne, realistyczne krajobrazy i słuchać odprężającej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- to narzędzie podobne do „magicznej różdżki”. Powinno ułatwiać podawanie preparatu znieczulającego do tkanek miękkich i minimalizować uczucie „rozpychania” dziąsła przez dozowany weń płyn. Strzykawka bezigłowa ma wygląd małych rozmiarów pistoletu. Urządzenie to stopniowo dozuje nam środek, dzięki czemu nie jest to aż tak niekomfortowe jak tradycyjna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Wizja korzystania z usług dentysty bez możliwości znieczulenia, może być bardzo stresująca. Jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze warto zastosować znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, szkoda się więc bezsensownie katować. Są jednak sytuacje, kiedy potrzeba stomatologa poinformować, że podanie zwyczajnego środka znieczulającego nie jest możliwe. Za najczęstsze przeciwwskazanie do przyjmowania znieczulenia uznawana jest ciąża. Badania wykazały, że znieczulenie miejscowe nie oddziałuje niekorzystnie na rozwój dziecka, więc bez wahania możesz iść na wizytę do stomatologa, jeśli jesteś w ciąży. Warto jednak powiadomić o tym fakcie dentystę, który ewentualnie zastosuje delikatniejszy lek, albo zmniejszy trochę jego dozę. Bardzo poważnym przeciwwskazaniem do skorzystania ze znieczulenia u dentysty jest przyjmowanie preparatów, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wliczamy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. kilka godzin przed wizytą u dentysty zażywałeś aspirynę, koniecznie poinformuj o tym lekarza. Dentysta powinien też wiedzieć, jeśli masz dotkliwe uczulenia na konkretne produkty lub leki.

Leczenie kanałowe – dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok