Sprzedaż lub najem nieruchomości dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
Luty 15, 2021

Stomatolog chirurg podejmuje się wielu różnych, z reguły wymagających szczególnych umiejętności zabiegów wśród zabiegów stomatologii. Tyczy się to niwelowania problemów jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich i twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z zakresu naprawy wad zgryzu, eliminowania stanów zapalnych, eliminowania guzów czy torbieli, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg także wszczepia implanty. Do zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa szczękowego należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant zębowy, a do tego jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

Pomimo tego, że ósemki wybijają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, przeważnie powodują sporo bólu. Przyjmuje się, że prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów się nie narusza. Są jednak takie czynniki, które decydują o tym, że niezbędne okaże się wyrwanie ósemki. W takiej sytuacji trzeba zgłosić się do stomatologa chirurga szczękowego, który rozwiąże problem.

Niekiedy proces wyrastania ósemek jest niepoprawny na przykład z braku miejsca dla zębów. Ósemki, jakie mają za mało miejsca, napierają na pozostałe zęby. W ten sposób powodują przeważnie nieprzyjemny ból oraz przesunięcia pozostałych zębów. Niewielka ilość miejsca w jamie ustnej dla poszczegónych zębów może powodować trudności w trakcie pełnego otwierania ust. To nieprzyjemny dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego niezbędne jest również wtedy, gdy ząb psuje próchnica. Ta przypadłość może bez trudu atakować pozostałe zęby, z tego powodu trzeba usunąć jej źródło. Bywa też tak, że blisko zęba powstaje silny stan zapalny , zwykle wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku ekstrakcja ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego jest jedynym sposobem usunięcia problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie dentystycznym

Zabieg endodontyczny jest oceniany jako mocno precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dostać się do wszelkich rozgałęzień zębowego kanału. W takiej sytuacji konieczna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do pominiętej części zębowego kanału, gdzie zostało infekcja.

Zwykle resekcja zęba konieczna jest, gdy stomatolog nie może dojść do zęba. Na przykład z uwagi na nietypową budowę kanału. Zdarza się, że wokół zaatakowanej tkanki pojawia się ropień lub torbiel. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez zabieg endodontyczny.

Przeprowadzający zabieg stomatolog chirurg tnie śluzówkę, by dostać się do kości oraz porządnie sprawdzić ząb oraz wyciąć objęte prócznicą elementy. Chirurg stomatolog wykonuje resekcję zęba pod mikroskopem. To oznacza, że taki zabieg jest wyjątkowo dokładny oraz pozwala dentyście dotrzeć do wszystkich odnóg zębowego kanału. W momencie, gdy kanał jest już dobrze czysty wypełnia go dentystycznym cementem.

Sterowana regeneracja kości

Z powodu ekstrakcji lub utraty zęba z upływem czasu zachodzi zanik kości. Dochodzi do tego poprzez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. Jeżeli szybko stomatolog chirurg szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Aby dało się zaaplikować implant później potrzebna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy użyciu biomateriałów. Surowce pochodzą bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a proces gojenia zachodzi zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał pobierany jest od pacjenta, zwykle stomatolog chirurg bierze go z żuchwy lub z brody. Głównym celem sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek budujących kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu stomatologicznego.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok