Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kurs angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
Marzec 25, 2019
Kurs angielskiego Toruń - szkoła językowa
Kursy języka angielskiego Toruń
Maj 31, 2019

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to też kuracji chronicznych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem tylko w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może również nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także podnieść estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, jednak nie wychodzą ponad błonę śluzową albo rosną w środku kości. Wynikiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też przesuwać pobliskie zęby w niewłaściwe, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel występuje w trudno dostępnym położeniu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości twarzy

Złamania są możliwe w rezultacie wypadku, silnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W cięższych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im właściwego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jednokorzennych i jest on konieczny w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w przypadku utknięcia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby wyrywania całego zęba. Likwiduje się przeważnie powody dolegliwości. Wyrywany jest tylko patologiczny część korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po usunięciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zwykle dotyczy kłów. Kiedy ząb, w procesie rozwoju miał niewiele miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty

Braki w zębach są wynikiem różnych powodów. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia ubytków bębowych, wszczepiając implanty zębów. Takie działanie ma dużo zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, by polepszyć estetykę twarzy. Wykonywane są także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkiego typu nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w miejscach, które mają zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Strona używa cookies
Ok