tanie banery banery reklamowe banery Łomża
Banery reklamowe są podstawą działań marketingowych
Kwiecień 16, 2017
wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Telebimy na koncerty, eventy i konferencje
Kwiecień 19, 2017

Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość dużej liczbie osób łączy się z męczącym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą w binoklach nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz trudnymi przeliczeniami oraz niezbyt obfitym wynagrodzeniem Bez wątpienia ów charakterystyczny obrazek pasuje trochę do ujęcia z filmu, niż do sytuacji autentycznej. W zasadzie księgowa ma dostęp do specjalnych programów komputerowych, ręcznie w sumie nie przygotowuje jakichkolwiek przekazów i bynajmniej nie zarabia mało (w szczególności jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Księgowość jest najważniejszym resortem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wówczas, gdy jest prowadzona zdalnie oraz w następstwie tego żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w oddzielnym pomieszczeniu. Do jej zasadniczych funkcji kwalifikuje się: opracowywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, sprawdzanie danych, wpisywanie informacji do systemu księgowego, obliczanie należności przede wszystkim dla różnych instytucji, m in. ZUS.

Każda księgowa ma szansę równocześnie z nabywaniem umiejętności zabiegać o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie najlepszą posadą jest funkcja głównej księgowej, która sprawdza transfer zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się kwestiami oficjalnymi, kieruje podwykonawcami oraz ma pod opieką postęp własnego wydziału.

Każda księgowa ma szansę też otworzyć swoją działalność gospodarczą, a mianowicie prowadzić indywidualne biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Interesantów. W tym miejscu jednakże niezastąpiona jest licencja Ministra Finansów – trzeba udokumentować doświadczenie w zawodzie oraz zdać egzamin (po zakończeniu wybranych studiów). By zdobyć zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie łatwe. Należy obowiązkowo rozumieć konkretne regulaminy, łącznie z tymi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi koniecznie mieć zatem szeroką wiedzę, gdyż jest odpowiedzialna za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W takim przypadku potrzebne jest zakończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse albo rachunkowość (profile na niektórych uczelniach potrafią się nieco od siebie odróżniać). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tutaj o posiadanie stopnia magistra, tylko o dostateczną wiedzę. Natomiast takiej w zasadzie nie da się dostać na konkurencyjnych profilach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana pozyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy planuje, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą zabiegać osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności nabytych, jest zobowiązana mieć ponadto zdolności „wrodzone”, przykładowo wnikliwość i cierpliwość w realizowaniu wszelkich powinności. Pojedynczy błąd w księgach czasami może mieć tragiczne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore firmy (w jakich mamy kontakt z dużym ruchem kapitału), ale również mniejsze oraz osoby indywidualne. Księgowa może zaoferować każdemu Interesantowi załatwianie spraw z działu opracowywania księgi dochodów i rozchodów (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, tworzenia pitów, jak i projektowania podsumowań, m. in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba pamiętać, że powinnością osoby zatrudnionej w księgowości jest poszerzanie wiedzy i ćwiczenie predyspozycji. Słowem, ukończenie studiów jest w takim przypadku koniecznym warunkiem do wykonywania niniejszego zajęcia, a długie praktyki tym, czym powinniśmy zyskać sporą liczbę Odbiorców.

W ostatnim czasie niezmiernie popularna stała się „księgowość online” czy pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Kontrahenci nie muszą wychodzić z mieszkania bądź instytucji, by ich rzeczy zostały dobrze załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w umówionym miejscu i pobiera wszystkie materiały do rozliczeń. Jest w stanie też zostać w firmie, której pomaga i tam bezzwłocznie uporządkować dokumenty.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Niezależna firma jest dobrym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od paru lat funkcjonują w branży i w sumie nie chcą aktualnie podejmować pracy u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa rachunkowego wiąże się jednak z kilkoma postulatami, np. wysokimi nakładami budżetowymi. Koszt założenia niezależnego biura rachunkowego zależy głównie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W centrum miasta wydzierżawienie lokalu biurowego będzie dużo droższe niżeli na obrzeżach. Warto wiedzieć, że sporą liczbę druków można spokojnie załatwić przez Internet. Więc mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest naprawdę optymalnym wyjściem, w szczególności, kiedy zaledwie zapoczątkowujemy przygodę z samodzielną pracą. Do utworzenia biura księgowego konieczne są: zarejestrowanie odrębnej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie możemy dyktować Klientom przypadkowym stawek, przykładowo takich, jakie zaobserwujemy w cennikach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz profilem usług. Prowadzenie pełnej księgowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zazwyczaj przeprowadza się podział na liczbę druków.

Jeśli planujesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w link tu – Biuro rachunkowe

Strona używa cookies
Ok