Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Oryginalny projekt Twojego ogrodu
Styczeń 6, 2017
Kampanie SEO pozycjonowanie na mapie Google pozycjonowanie firmowych wizytówek
Skuteczna reklama internetowa
Styczeń 15, 2017

Profesjonalne projektowanie ogrodów? Tylko w sprawdzonej firmie

projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to niełatwa praca, stąd dobrze jest zlecić to ekspertowi, który zdobył już wprawę, dużą wiedzę na ten temat i talent. Jeśli pragniesz, by Twój ogródek był oczywiście piękny, ale również trwały oraz funkcjonalny, musisz brać pod uwagę, że projektowanie ogrodów nie polega wyłącznie na interesującym wyznaczeniu stanowiska dla krzewów oraz kwiatów. To również inne rzeczy, które pokrótce opiszemy w bieżącym poradniku. Także mocno zachęcamy do zapoznania się z tym informatorem na temat projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Nim projektant zacznie planować projekt ogródka, najpierw przestudiuje z Tobą, jaką funkcję powinien realizować Twój ogród. Czy przykładowo miałaby to być strefa rekreacyjna, przykładowo z miejscem na grill i tarasem lub może przestrzeń funkcjonalna, gdzie będzie można hodować drzewa owocowe i ogródek warzywny W rzeczywistości opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki układ zostanie sporządzony.

Planowanie terenu w projektowaniu ogrodów

Kwestii, które trzeba brać pod uwagę na czas tworzenia projektu ogrodu, jest naprawdę wiele. Jedną z nich jest wielkość działki, którą posiadasz. Przemyślany projekt ogrodu może optycznie zwiększyć przestrzeń albo przedstawić zagospodarowanie terenu tak, by był on dla mieszkańców jak najbardziej funkcjonalny.

Co należy uwzględnić w takim projekcie? Plan ogrodu oprócz roślin bierze pod uwagę wiele alternatyw, w tym także dekoracje, czyli drogi kamienne, stawy, altany, czy popiersia. Pomijając przy tym pewne utrudnienia (metraż lub miejsce) projektowanie ogrodów daje sposobność, aby opracować taki ogród, który będzie powodem dumy, lecz stanie się również miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać rozmaite style w architekturze krajobrazu. Tym samym przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród harmonijny (ogród proporcjonalny) – charakteryzujący się wielkim porządkiem, bardzo często znajdują się w nim rzeźby, przystrzyżone rośliny i dywany kwiatowe. Okazem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród swobodny – wyróżnia go styl imitujący naturalność, w takim ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie zostały sadzone przez ludzi. Taki ogród najczęściej wzbogaca się skałami, skalniakami itd. tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wcześniejsze cechy.

Inaczej będą również tworzone ogrody, które mają powstać w określonym klimacie. Bierzemy tu pod uwagę przede wszystkim trzy typy otoczenia (stąd także określenia tych ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród na terenach podmiejskich i ogród w przestrzeni wiejskiej. Wyróżniają się one przede wszystkim wielkością, zazwyczaj jest tak, że ogród miejski będzie stosunkowo mniejszy niż ten występujący na terenach wiejskich. Stąd odmiennie powinno się podejść do niewielkiego ogrodu, a inaczej do większego, bo nie każdy styl będzie tu odpowiedni. Naturalnie architekt zasugeruje Ci, który rodzaj ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do środowiska i rzeźby powierzchni bądź zaoferuje Ci absolutnie inne, atrakcyjne podejście.

O tym nie możesz zapomnieć w trakcie projektowania ogrodów

Trzeba zawsze pamiętać, że autorska koncepcja nieczęsto może być w co do joty zrealizowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga także tego, aby mieć na uwadze elementy środowiskowe, które posiadają zasadniczy wpływ na to, które rodzaje roślin będą się w ogrodzie świetnie czuły. Rośliny rosnące w naturze wyłącznie w konkretnych obszarach (przykładowo rośliny egzotyczne, rośliny nadmorskie i tak dalej) mogą się nie przyjąć w polskim klimacie nie wyłącznie ze względu na temperaturę, a także na pasożyty.

Podczas ogrodów należy także ocenić kwestię tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, więc ile czasu możesz przydzielać na pielęgnowanie ogrodu. Jeżeli nie masz ręki do tego czy zwyczajnie nie znajdujesz na to chęci, specjalista dopasuje rośliny w taki sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim życzeniom, więc były to np. rośliny niewymagające (przeważnie są to krzewy iglaste, przykładowo sosny, cyprysy.

Po co bada się teren przed projektowaniem ogrodu?

Nim wygląd ogrodu zostanie Ci przekazany, architekci powinni wcześniej sprawdzić, jakie warunki występują w Twoim ogrodzie. Polecany architekt krajobrazu przeprowadzi:

    • badania powierzchni pod kątem właściwości gruntu,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • analizę ukształtowania terenu (kąt nachylenia i tak dalej).

Po ustaleniu Twoich potrzeb, zweryfikowaniu możliwości i przestudiowaniu gruntu, fachowiec może finalnie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projektowanie ogrodów – wizualizacja

Zaletą zlecania projektowania ogrodów jest to że po określeniu szczegółów, projektant wykona dla nas aranżację ogrodu, więc ukazanie ogrodu w postaci graficznej. Bardzo często są to schematy w formie symulacji 3D, która przedstawia nie tylko plan ogrodu, ale również jego barwę uwzględniając charakter otoczenia.

Komu zlecić projektowanie ogrodów?

To najistotniejsze kwestie, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Więcej informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej znającej się na projektowaniu ogrodów. Więc jeśli zależy Ci na oryginalności, poradach eksperta i pięknym ogrodzie, koniecznie oceń możliwości, które proponuje projektowanie ogrodów Toruń, a na 100% się nie zawiedziesz.

Strona używa cookies
Ok