Zettler MZX
Systemy bezpieczeństwa a technologie Kantech, Zettler i American Dynamics
Styczeń 5, 2017
projektowanie ogrodów Toruń
Profesjonalne projektowanie ogrodów? Tylko w sprawdzonej firmie
Styczeń 6, 2017

Oryginalny projekt Twojego ogrodu

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Kiedy podjeżdżasz przed swój dom ciągle znajdujesz wstrętną, nieprzyjemną oraz przygnębiającą przestrzeń? Twoi sąsiedzi niechętnie goszczą u Ciebie w słonecznych miesiącach? Czas to poprawić! Jeżeli posiadasz przed własnym domostwem niezagospodarowaną połać, która wizualnie zdążyła już się upodobnić do amerykańskich slumsów, wówczas powinieneś zatrudnić profesjonalnego projektanta ogrodów. Musi być to zdecydowanie ktoś, kto posiada idealne wyczucie stylu i kompetencje w wykonywaniu takich rzeczy. W Internecie można odszukać wiele zachęcających koncepcji na atrakcyjny i ciekawy ogród, np. na żwirowe rabaty, z zastosowaniem skrzynek z drewna czy palet. Jeśli więc chcesz, by strefa dookoła Twojego domu nabrała klimatu i przykuwała zazdrosny wzrok kolegów, czym prędzej zorientuj się w przedmiocie kompozycji ogrodów.

Co to właściwie jest projekt ogrodu?

Wykonanie wspaniałego i efektownego ogrodu składa się z kilku niezbędnych etapów. Na starcie musi zostać opracowany schemat zagospodarowania wybranego obszaru. Chodzi tutaj przede wszystkim o graficzne jego zaprezentowanie, które zawiera granice przestrzeni, zaznaczenia informacyjne albo obszary wód. Po czym przygotowuje się specyfikację fotograficzną terenu, w którym ma powstać ogród oraz terenów z nim sąsiadujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza przygotowuje na tej podstawie osobny szkic techniczny, jego przedstawienie graficzne oraz orientacyjny kosztorys.

Jakie moduły powinny być dostrzegalne w projekcie technicznym ogrodu?

 • Zieleń, jaka zostanie spożytkowana w skwerze z podaniem dokładnych gatunków oraz odcieniem kwiatów
 • Wariant nawierzchni, np. kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, więc wszelakie sprzęty ogrodowe, zadaszenia i murki
 • Źródła wody
 • Zarys źródeł i przebiegu instalacji elektrycznej
 • Modele oświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Pozostałe detale, które będzie można obejrzeć na zarysie zieleńca
 • Prawdopodobny koszt ogrodu

Ogród standardowy czy nowatorski?

Do teraz najbardziej popularne to ogrody chińskie, japońskie, oraz zen. Każdy spośród nich wyraża kompletnie inną fantazję i trend. Przykładowo ogrody angielskie skierowane są na prostotę oraz swobodę, francuskie – na idealne, geometryczne wzory oraz alejki biegnące przez środek zieleńca, zaś japońskie – mają odtwarzać przyrodę, a nie ją niszczyć. Aktualnie opracowuje się je z nastawieniem na życzenia konsumenta, zatem to jakie on ma koncepcje na spożytkowanie przestrzeni swojej przyległej działki.

Przykładowe odsłony ogrodów

 • Ogrody nowoczesne – posiadające, m in. płaszczyznę do spokoju i wykonywania ćwiczeń fizycznych
 • Ogrody familijne – dopasowane zarówno do oczekiwań rodziców, jak i najmłodszych. Zaplanowane z ujęciem miejsc na spokój, zabawę lub ucztowanie
 • Ogrody naturalne – takie, w jakich jest możliwość przeżyć bliskość przyrody (m in. skryć się w półcieniu drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – nakierowane zwłaszcza na ergonomię i mające łagodną przestrzeń odpoczynku
 • Ostatnimi czasy wyjątkowo powszechne stały się również ogrody skandynawskie, rustykalne, kolonialne czy prowansalskie.

Efektowne światło ogrodowe – jakie zainstalować?

Pięknem zaprojektowanego ogrodu można upajać się nie tylko w czasie dnia, ale także nocą. Wystarczy, że zaopatrzymy go w prawidłowe oświetlenie. Interesującym pomysłem są ruchome lampy, które możesz ustawić w dowolnym miejscu. Wszelakie dróżki, schody, podjazdy – czyli głównie uczęszczane rewiry – powinny posiadać stabilne oświetlenie, m in. punktowe. Okolicę wypoczynku możesz wyposażyć w pojedynczą zdecydowaną lampę z żyrandolem. Jeżeli w otoczeniu nie ma jakichkolwiek gniazd prądu, można z dobrym skutkiem stosować oświetlenie słoneczne. W trakcie dnia skoncentrują one moc pobieraną ze słońca, natomiast po zmroku będzie można cieszyć się interesującymi wynikami dekoracyjnymi. Interesującym pomysłem jest zamontowanie tzw. receptorów zmroku, które będą zapalały lampy w konkretnym czasie lub lamp-automatów z sensorem ruchu (włączające się dopiero wówczas, kiedy w pobliżu pojawi się człowiek lub zwierzę).

Reasumując:

W czasie przygotowywania zieleńców wyjątkowo ważne jest pogodzenie wszystkich komponentów, nawet tych najprostszych. Dlaczego? Od nich zależy albowiem to, jakie sprawi na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, taras, basen wszelkie dróżki, oświetlenie oraz zadaszenie muszą ze sobą harmonizować. Jeżeli nie potrafisz przenieść własnych koncepcji na rzeczywistość, zaczerpnij z porad projektanta skwerów. Być może w tym, czego Ty nie masz szansy do końca określić, on łatwo się odnajdzie i zasugeruje Ci dobre rozwiązania. Pamiętaj, iż prócz wyszczególnionych uprzednio komponentów, należy opracować z nim też wybór mebli ogrodowych, akcesoriów ogrodowych (np. przyborów do grilla) i wszystkich subtelniejszych dekoracji. Nie warto planować zieleńca samodzielnie, zwłaszcza, kiedy nie wiemy co oraz w jaki sposób się robi. O wielu rzeczach możesz po prostu zapomnieć. Budowanie basenu tylko pobieżnie jest krótkie, nieskomplikowane oraz przyjemne. W końcu możesz pozostać z rozkopaną posesją, która będzie przedstawiać się gorzej aniżeli przed rozpoczęciem czynności. Osoba odpowiadające za plan zieleńca bierze pod uwagę wszystkie składniki, jakie będą oddziaływały na jego wzrost. Pewnie zabrzmi to banalnie, przeważnie te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok