Układanie kostki brukowej i kamienia ogrodowego Profesjonalne usługi brukarskie
Układanie nowoczesnej kostki brukowej
Marzec 20, 2017
Zwalczanie korników mikrofalami - Dezynsekcja mikrofalami - Usuwanie korników z drewna - Metody zwalczania korników
Kornik drukarz – dezynsekcja mikrofalami
Marzec 21, 2017

Zwalczanie szkodników drewna

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, pomimo że stanowią podstawowy czynnik łańcucha pokarmowego, niezwykle niekorzystnie wpływają na formę lasów. Zazwyczaj przebywają na jednej powierzchni przez parę lat. Jest to spowodowane cyklem rozrodczym insektów. Korniki znoszą jaja w drewnie. Larwy dojrzewają, zaczynają odżywiać się materią, po czym rozmnażają się. I tak dalej.

Dla konserwacji drewnianych powierzchni najważniejsza jest prewencja. Malowanie drewnianych budynków właściwymi preparatami to podstawa. Wtedy minimalizujemy ewentualność na zagnieżdżenie ksylofagów w określonym elemencie. Od momentu w którym odkryjemy obecność szkodników w drewnie musimy podjąć odpowiednie działania. Zwalczanie korników wymaga szczególnej analizy, czasu i zastosowania stosownych procedur. Potrzebna jest zatem współpraca specjalistów w branży zwalczania drewnojadów. Dobrze, że w Polsce jest kilka firm, które zasługują na wyróżnienie, m.in Corneco. Prowadząc rozmowy z założycielem tej fachowej marki dowiedzieliśmy się kilkunastu ciekawych rzeczy w temacie szkodników drewna i technik ich likwidowania. Dzisiaj pragniemy Wam to przedstawić.

Najczęściej spotykane drewnojady

Jakiekolwiek pasożyty drewna określane są specjalistycznie ksylofagami. W grece ksylon symbolizuje drewno, a phagein zżerać, zatem łatwo jest wydedukować pochodzenie tego dość okazjonalnie spotykanego sformułowania. Ksylofagi są to robaki w postaci dojrzałej, lub larwy które pożywiają się drewnem. Znaczenie ksylofagów w przyrodzie jest dwojakie. Z jednej strony osłabiają one ekosystem leśny, ale z drugiej wytwarzają teren dla młodych drzew w lesie. Dobrze jest tu dostrzec, że korniki atakują schorowane i wiekowe rośliny. Są zatem szkodnikami wtórnymi, albowiem usuwają z fauny to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Aczkolwiek z uwagi na wielkość ich funkcjonowania robią więcej szkód niż zysku. Popatrzmy teraz jakie szkodniki drewna mamy możliwość zazwyczaj spotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – rozciągłość ciała tego drobnego pasożyta sięga 21 mm. Spuszczele systematycznie żywią się drewnem o miękkiej konstrukcji, czyli drewnem drzew iglastych. Uwielbiają ciepłe pomieszczenia, więc bardzo często można je odszukać na strychu lub na poddaszu budynku z drewna. Zostawiają za sobą owalne otworki.
  • Kołatek domowy – analogicznie jak spuszczel uderza w drzewa iglaste, takie jak sosny, czy modrzewie. Długość ciała tego ksylofaga mieści się w granicach od 2,5 do 4 mm. Ledwie można go go zobaczyć gołym okiem. Mimo niewielkich rozmiarów jest w stanie wywołać olbrzymie spustoszenie. Kołatek przebywa często w terytoriach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpowszechniejszy szkodnik o rozciągłości ciała wahającej się od 1 do 9 mm. Napada na słabe drzewostany. Przez wzgląd na ilość batalia z kornikiem jest niezwykle uciążliwa. Przeważnie żeruje on na konkretnej części drzewa. Oblega również struktury budowlane. Jest on znany na całym globie.

Metody zwalczania ksylofagów

Najpoważniejszym wrogiem jest niewątpliwie kornik. Szybkość rozmnażania i występowanie powoduje, że usuwanie tego pasożyta nie przynależy do najłatwiejszych zadań. Ale użycie właściwych preparatów chemicznych i prawidłowych metod upraszcza konfrontację z tym robakiem.

Strategie eliminowania szkodników drewna są przeróżne. Od termicznych po chemiczne. Wdrażane są przez wzgląd na budowę materiału, na rodzaj szkodnika i efektywność działania. Dalej zilustrujemy Wam powszechnie wykorzystywane procedury zwalczania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – wykorzystywana jest w drewnianych strukturach budowlanych. Polega na wycięciu intensywnie skażonych partii drewna. Technikę fizyczną zazwyczaj łączy się z chemicznym likwidowaniem pasożytów. Zestawienie tych dwóch zabiegów całkowicie likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, opryskaniu, lub iniekcji ciśnieniowej obiektu drewnianego fachowymi preparatami chemicznymi, określanymi fumigantami. Jest to niezwykle zaawansowana procedura zwalczania pasożytów w drewnie. Na czas fumigacji wymaga się szczelnego okrycia obiektu, lub określonego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – nazywana także jako dezynsekcja z wykorzystaniem fal mikrofalowych. Używane w tej technologii urządzenie wypuszcza fale elektromagnetyczne, które stymulują cząstki wody w drewnie. Drewno rozpala się do temperatury 56 stopni co prowadzi do śmierci ksylofagów żerujących w elemencie drewnianym. Ta technika jest w pełni bezpieczna dla ludzi i stworzeń i najefektywniejsza pod względem zwalczania owadów.

W trakcie dyskusji z przedstawicielem firmy Corneco dowiedzieliśmy się jak bardzo kłopotliwe mogą być szkodniki drewna i jak możemy się przed nimi ustrzec. Zostały nam przedstawione historie Kontrahentów, których budynki były w kiepskim stanie przed dezynsekcją, a po nie było śladu po zniszczeniach. Po rozpoznaniu tych przykładów mamy szansę Wam powiedzieć, że podstawową kwestią o jaką należy zadbać jest prawidłowa impregnacja drewna. Oferowane na rynku preparaty efektywnie chronią drewno nie tylko przed robakami, ale także przed niekorzystnym działaniem słońca i wody. Istnieje jeszcze kolejna sprawa – obserwacja. Przy pierwszych sygnałach żeru ksylofagów należy błyskawicznie skontaktować się z placówką zwalczającą szkodniki w celu zdiagnozowania typu szkodnika i wielkości szkód.

Zwalczanie szkodników drewna nie musi być trudne. Przejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i zapoznaj się z informacjami o dostępnych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok