Konsolidacja kredytów - Kredyty konsolidacyjne - Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny
Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Wrzesień 30, 2016
ETYIECIARKA PE LABELLERS - MASZYNY ETYKIETOWANIE ETYKIECIARKI PRZEMYSŁOWE
Oferta etykieciarek i innych maszyn pakujących od firmy Ultrapak
Październik 5, 2016

Praca przy budownictwie oczekuje na młodych pracowników – takie tytuły nagminnie drukowane są na pierwszych stronach gazet. Wkraczający w dorosłe życie Polacy, którzy postawią na karierę w budownictwie zapewnią sobie dobry dobre perspektywy zawodowe. Jak sądzi wielu fachowców „budowlanka” przeżywa dziś swój rozkwit. A to zawdzięczamy trendom jakie parę lat temu dominowały w szkołach średnich i na uniwersytetach. Studenci z roczników 2000 – 2010 bardzo często decydowali się na studia humanistyczne, takie jak prawo, psychologia, czy socjologia. Dzisiaj brakuje inżynierów budownictwa, czy osób wyspecjalizowanych w pracach budowlanych. Bardzo duża ilość fachowców zatrudniona jest za granicą, pozostawiając nasz rynek wybrakowanym.

O ile jeszcze dekadę temu rodzice namawiali swoje dzieci na studia humanistyczne, które ułatwią im zdobyć „zawód przyszłości”, o tyle obecnie okazuje się, że tym zawodem z przyszłością jest cieśla, spawacz, a także pracownik, czy architekt budowlany. Profile uczelni przekształcają się w gwałtownym tempie, że aż trudno podążać za tym co nowego zaoferują nam w przyszłym roku. Jedno wciąż pozostaje pewne. Każda osoba chcąca samodzielnie wykonywać obowiązki w budownictwie musi uzyskać uprawnienia budowlane. Są one koniecznym warunkiem do sprawowania takich czynności jakie odgrywa kierownik robót budowlanych, konstruktor, czy pracownik specjalizujący się w robotach budowlanych.

Podstawy prawne dotyczące uprawnień budowlanych

Wszelkie reguły prawe normujące uprawnienia budowlane znajdują się w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Regulacja ta wyznacza fundamentalne kwestie związane z uprawnieniami budowlanymi. Istota uprawnień budowlanych wiąże się z wykonywaniem niezależnych czynności technicznych w budownictwie. W rozumieniu prawa budowlanego osoba uzyskująca uprawnienia budowlane ma możliwość zajmować się zagadnieniami takimi jak organizowanie i kontrolowanie projektów architektoniczno – technicznych, kierowanie placem budowy i produkowaniem konstrukcji budowlanych, nadzór inwestorski oraz sprawowanie kontroli technicznej utrzymania budynków. Co więcej ustawa prawo budowlane opisuje też delegacje ustawowe do udzielania właściwych zarządzeń wykonawczych.

Wymagania dotyczące uzyskania uprawnień budowlanych

Nabycie uprawnień budowlanych nie jest wcale tak łatwą sprawą, choć wartą czasu poświęconego na przygotowania. Ogólne warunki dotyczą uzyskania wykształcenia wyższego lub średniego w odpowiedniej branży, przebycie praktyki w miejscu budowy, lub przy sporządzaniu planów budowlanych, oraz ukończenie egzaminu.Aby podejść do egzaminu należy wnieść wniosek, do którego żądane jest załączenie dokumentu przedstawiającego poziom wykształcenia, książki praktyki zawodowej, kserokopię dowodu osobistego i kartę osobową. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch etapów – testu pisemnego i odpowiedzi ustnej. Pytania egzaminacyjne układane są niezależnie dla pojedynczej specjalizacji. Generalnie nie ma metody na łatwe zaliczenie egzaminu. Jedyne co możemy zrobić to po prostu się do niego nauczyć. Dobrze jest także zatroszczyć się o odpowiednią praktykę zawodową, gdyż bardzo często na teście sprawdzana jest wiedza praktyczna, a nie tylko wiedza teoretyczna. Aby móc wziąć udział w egzaminie ustnym. kandydaci muszą uzyskać minimum 75% poprawnych odpowiedzi na teście. Egzamin jest aktualny przez przez 3 lata, po czym mamy obowiązek znów do niego przystąpić. Uprawnienia budowlane przyznaje dziś stosowny organ urzędniczy, wyznaczony w ustawie prawo budowlane.

Gdzie będą Tobie potrzebne uprawnienia budowlane?

Zakończenie studiów lub zdobycie odpowiedniego wykształcenia związanego z branżą budowlaną nie koniec Twojej edukacji zawodowej. Jeśli mniemasz, że dyplom, który otrzymałeś od swojej szkoły jest wystarczający, oznacza to, że jesteś w dużym błędzie. Na początku musisz zadbać o zdobycie uprawnień budowlanych,a także o osiągnięcie profesjonalnego doświadczenia. Tylko zestawienie teorii z praktyką da Ci największe możliwości na zdobycie wymarzonej pracy w budownictwie. Generalnie rozróżnia się 3 podstawowe rodzaje uprawnień budowlanych – uprawnienie do projektowania, uprawnienie do kierowania pracami budowlanymi, oraz zestawienie tych dwóch specjalizacji. Prawo budowlane normuje również specjalności w jakich możemy się edukować. Uzyskanie uprawnień budowlanych to zatem obowiązek pracowników, którzy zajmują się pracami architektonicznymi, konstrukcjami budowlanymi, inżynierią dróg, mostów i kolei, oraz systemami telekomunikacyjnymi, kanalizacyjnymi, wodociągowymi i elektroenergetycznymi.

Budownictwo to dziedzina, którą warto się zainteresować. Nie tylko z powodów praktycznych, ale również pieniężnych. W budownictwie zarobki kształtują się na dość dobrym poziomie znacznie wykraczającym po za przeciętne wyniki krajowe. W przygotowaniach do samego egzaminu przydatne nam będą rozmaite, publicznie dostępne serwisy internetowe, takie jak chociażby iznynieriabudowlana.org. Na tej stronie odnajdziecie wiele cennych informacji na temat pozyskania uprawnień budowlanych. Możecie na niej kupić również program na uprawnienia budowlane, dzięki któremu lepiej przyswoicie niezbędną Wam wiedzę. Budownictwo jest szansą dla tych, którzy dopiero zaczynają rozwijać swoją karierę zawodową.

Zapraszamy na stronę www na której umieszczane są konkretne informacje na temat uprawnień budowlanych: program na uprawnienia budowlane.

Strona używa cookies
Ok