Narzędzia diamentowe Urządzenia z warstwą diamentową Warszawa Wiertła koronowe
Narzędzia diamentowe Midan
Luty 6, 2017
Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej
Luty 10, 2017

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W branży budowlanej można spotkać się z dwoma typami pianki poliuretanowej: z zamkniętymi komórkami i otwartokomórkową. Piankę z zasklepionymi komórkami o spoistości mniej więcej 40 kg/metr sześcienny wykorzystuje się w szczególności do uszczelniania oraz izolacji dużych magazynów, izolacji pokryć dachowych oraz stropodachów, jak również podczas przygotowywania chłodni, a dokładniej izb chłodniczych do składania owoców i warzyw. Piankę poliuretanową o większej konsystencji (60kg/metr sześcienny) używa się do termoizolacji zadaszeń, stropodachów, pokryć dachowych pozbawionych wzniesień, fundamentów, podłóg (jeżeli posiadamy ogrzewanie podłogowe) oraz do rozdzielania obszarów, w jakich mamy do czynienia z szerszym uciskiem. Natomiast piankę otwartokomórkową można wykorzystać do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, podłóg i ścian działowych wewnątrz lokalu, hangarów lub lokali produkcyjnych.

Pianka otwartokomórkowa jest wytworzona z gęstych „odstępów”, a w konsekwencji może „oddychać”, zatem dawać prawidłową klimatyzację wnętrza i odprowadzać przesadnie dużą dozę pary wodnej. Zapobiega występowaniu pleśni, stąd idealnie nadaje się do izolowania poddaszy. Ma nie tylko własności odcinające, odprowadzające parę wodną oraz wyciszające. Jest wyjątkowo lekka, nie obciąża poważnie konstrukcji i nakłada się ją przy zastosowaniu hydrodynamicznego natrysku. Jest szansa wtedy wycieplić nią pokrycia dachowe w którymkolwiek możliwym kształcie – choćby te niesamowicie zagmatwane. Jakie posiada defekty? Tak naprawdę żadnych, o ile ktoś jej nie użyje do izolacji piedestałów, do czego absolutnie się nie nadaje. Należy pamiętać, że nie jest niepodatna na działanie ognia.

Pianka z zalepionymi komórkami zapewnia najodpowiedniejszą izolację oraz jest bardzo niewrażliwa na czynniki zewnętrzne. Wykorzystuje się ją przeważnie do izolacji umocnień, posadzek z nagrzewaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Ma minimum 90% zaczopowanych komórek, ma wyjątkową konsystencję, minimalną przesiąkliwość oraz niesamowicie dużą wytrzymałość na miażdżenie. Znakomicie sprawdzi się do izolowania układów metalicznych, rurociągów bądź domów inwentarskich.

Która pianka PUR będzie najlepsza?

Wszystko zależy od tego, który element lokalu będziemy ocieplać. Pianka z oczkami wymaga nieco mniej materiału, zaś co za tym idzie – jest szczególnie efektywna. Współczynnik izolacji jest nieco niższy, jednakże mimo to daje dobrą temperaturę w mieszkaniu i jest idealną zaporą dla dźwięku. Jeśli chcemy ocieplić poddasze, wówczas możemy się na nią zdecydować. Warto też wspomnieć, że pozostaje wtedy zatroszczyć się o wymuszony przepływ powietrza, żeby praktycznie w ogóle nie kondensowała się para wodna i nie wytworzyła się pleśń. Innymi słowy musimy kierować się regułą kompromisu pomiędzy opłatą, strefą, w której pianka będzie spożytkowana oraz oporem termicznym. Na poddaszu pianka izolacyjna musi mieć nie mniej niż 10 cm (z zamkniętymi komórkami) lub 20 cm (z otwartymi komórkami), by spełniała swoje zadanie.

Dobre strony pianki otwartokomórkowej: niezmiernie korzystna izolacja w ciągu zimy, perfekcyjne ochładzanie w słonecznych miesiącach, wygłuszanie hałasów, „oddychanie” zapobiegające odkładaniu się oparów albo wilgoci, atrakcyjna cena, wydajność, skuteczność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Dobre strony pianki zamkniętokomórkowej: niesamowicie cenna odporność na nieprzyjazne warunki pogodowe, brak mostków termicznych (idealna szczelność), materiał niewrażliwy na działanie ognia, praktycznie w ogóle nie obciążający struktury, nieduży współczynnik przenoszenia energii cieplnej, funkcjonalna termoizolacja, duża hydroizolacja.

Pianka izolacyjna – sprawdzi się w miejscu, w którym kolejne techniki poniosą porażkę

Pokrycia dachowe, jakie posiadają wymyślne profile, niezwykle trudno jest wycieplić typowymi technikami. Prezentują się one z pewnością uroczo, lecz dla obsługi budowlanej stanowią ogromne wyzwanie. Jeśli planujemy zabezpieczenie poddasza, warto zamiast wełny mineralnej, zdecydować się naturalnie na piankę PUR (obowiązkowo otwartokomórkową). To niezmiernie przydatna metoda uszczelniania oraz izolowania miejsc o asymetrycznych kształtach, więc z klinami na płaszczyznach połączeń krokwi. Dach trzeba obowiązkowo zawczasu odremontować, ażeby izolowanie pianką posiadało jakiś sens. Piankę wolno nanosić prosto na elementy metaliczne czy dachówkę. Element metalowy nie może mieć rdzy, natomiast wszystkie dachówki muszą być całe. Zastosowanie zabezpieczenia pianką PUR jest znacznie krótsze aniżeli w przypadku innych surowców, np. wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się ponadto momentalnej degradacji, pylenia, rozprowadzania oparów oraz niezwykle wolnego wysychania. Mamy gwarancję, iż izolacja będzie efektywna przez wiele lat, a my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Na co powinniśmy rzucić okiem? Którakolwiek firma, jaka przeprowadza uszczelnianie pianką poliuretanową jest zobowiązana w obszarze przygotowywania usługi mieć wszystkie obowiązkowe papiery, m in. prawidłowe oznaczenie artykułu bądź kartę techniczną wyrobu. Pracownicy muszą mieć ubraną odzież ochronną ochraniającą po pierwsze drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Poza tym muszą mieć badania medyczne (i badania zezwalające na pracę na wysokości – jeżeli jest to pożądane) oraz poświadczenie po zrobionym kursie z reguł bezpiecznej pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o piance poliuretanowej, wejdź w ten odsyłacz – ocieplenie poddasza Inowrocław

Strona używa cookies
Ok