dj wesele warszawa
Muzyka na wesele, studniówkę i bal – tylko z dj-em!
Grudzień 28, 2016
Zettler MZX
Systemy bezpieczeństwa a technologie Kantech, Zettler i American Dynamics
Styczeń 5, 2017

Pneumatyka to dziedzina nauki polegająca na projektowaniu i wykorzystywaniu urządzeń, których mechanizmy w znacznej mierze opiera się na sile generowanej przez sprężone powietrze. Sprężone powietrze to jeden z najczęściej stosowanych przekaźników energii. Sprzężone powietrze zastosowanie w szeroko pojętym w produkcji, sektorze budowlanym czy w warsztatach samochodowych.

Nie jest to jednak metoda przeznaczona jedynie dla dużych firm, w których stosuje się wielkogabarytowe sprzęty do seryjnej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są ogólnodostępne, w ofertach można kupić m.in. wkrętarki pneumatyczne, nitownice, młoty pneumatyczne, oraz ubijarki do betonu.

Dlaczego warto korzystać z narzędzi pneumatycznych?

To, co daje narzędziom pneumatycznym sporą przewagę nad pozostałymi narzędziami, to fakt, że mają one znacznie większą siłę, którą można zmniejszać lub zwiększać i dopasować do wykonywanej w danym momencie pracy.

Narzędzia pneumatyczne nie mają wbudowanych komponentów elektrycznych (jak np. silnika), co powoduje, że są bardziej bezpieczne, także jeśli chodzi o ich użytkowanie w lokalizacjach, gdzie zachodzi wyższe ryzyko pojawienia się pożaru (jak np. w zakładach samochodowych, zakładach lakierniczych czy stolarniach). Ale to jeszcze nie koniec – z powodu braku elementów elektrycznych, urządzenia pneumatyczne nie przegrzewają się w trakcie długotrwałego użytkowania.

Ze względu na to, że urządzenia pneumatyczne są napędzane sprężonym powietrzem, ich waga w zestawieniu z urządzeniami elektrycznymi jest niemal o 1/2 mniejsza. To ważne w przypadku pracy na cały etat, gdy długotrwałe manewrowanie ciężkim narzędziem może niekorzystnie odbić się na kondycji zdrowotnej.

Narzędzia pneumatyczne mają mniejszą wagę lecz również są mniejsze, dzięki czemu można o wiele łatwiej nimi poruszać, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Narzędzia pneumatyczne dobrej marki, takiej jak Chicago Pneumatic (zwane też narzędziami CP), są tak opracowane, by ich kształt był dostosowany do dłoni, a tym samym nie ma zagrożenia, że podczas pracy narzędzie np. wyślizgnie się z rąk.

Kolejną wartością narzędzi pneumatycznych jest to, że nie generują one iskier, jak u niektórych sprzętów zasilanych prądem. że w warsztatach mechanicznych obecność środków łatwopalnych jest na porządku dziennym, to jeszcze trzeba brać pod uwagę sytuacje, gdy występuje potrzeba zainstalowania w aucie instalacji gazowej – dzięki narzędziom pneumatycznym sprawa ta jest uproszczona i bezpieczna.

Narzędzia te są także niewrażliwe na zmiany temperatur, nawet jeżeli są one ekstremalnie wysokie lub niskie. Tego rodzaju przyrząd może być wykorzystywany na potrzeby zewnętrznych prac, a także w miejscach charakteryzujących się wysokim zawilgoceniem. Inną zaletą narzędzi pneumatycznych jest fakt, że wykorzystywana w nich siła napędowa – powietrze – nie nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Żeby narzędzia pneumatyczne były sprawne przez lata, należy pamiętać o jednej istotnej kwestii, czyli o częstym smarowaniu olejem wymienionych w instrukcji części.

Za ile można kupić narzędzia pneumatyczne?

Jeśli chodzi o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one zbliżone do cen narzędzi zasilanych elektrycznie, przy czym koszty eksploatacji są mniejsze. Warto też odnotować, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich serwisowanie i koszt części w pewnych wypadkach jest znacznie niższy w zestawieniu z naprawą pozostałych narzędzi.

Chicago Pneumatic – pionier pneumatyki

Jakie narzędzia pneumatyczne kupić? Jeśli idzie o polski rynek, to zbiór narzędzi pneumatycznych jest zróżnicowany, jednak jedną spośród najpowszechniejszych, jeśli nie najlepszych jest nadmieniona kilka zdań wcześniej firma Chicago Pneumatic, której sprzęt jest nierzadko chwalony za to, że generuje więcej mocy niż produkty o zbliżonych wskaźnikach.

Chicago Pneumatic w swojej rozległej i ciekawej historii wielokrotnie pokazywało, że nie bez powodu jest liderem i chętnie kupowaną marką jeśli idzie narzędzia pneumatyczne. Firma Chicago Pneumatic została założona pod koniec XIX wieku. Jako marka specjalizująca się w wytwarzaniu narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic niejednokrotnie dowiodło, że jej rozwiązania pionierskie jeśli idzie o przemysł, budownictwo lub mechanikę samochodową.

Chicago Pneumatic pomagało między innymi przypowstawaniu mostu Golden Gate jak i Statui Wolności, gdy podczas prac budowlanych używano narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były także stosowane w trakcie odwiertów pod szyby naftowe. Marka słynie również z tego, że w latach 20 wykonała silnik Diesla, który był wykorzystany w trakcie wyścigów rajdowych na starym kontynencie. Chicago Pneumatic zwiększyło popularność także tym, że jako jeden z pierwszych producentów wprowadził do swojego asortymentu nitownice a także przygotowało pierwszy model udarowego klucza pneumatycznego.

Aktualnie Chicago Pneumatic ma w swojej ofercie wielki zestaw narzędzi pneumatycznych oraz maszyn, które są wykorzystywane w warsztatach mechanicznych oraz w przemyśle. W Polsce narzędzia CP sprzedaje licencjonowany partner, możesz go sprawdzić wybierając ten adres: narzędzia CP.

Strona używa cookies
Ok