Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna
Zwalczanie szkodników drewna
Marzec 20, 2017
Medycyna estetyczna redukcja tkanki tłuszczowej usuwanie cellulitu regeneracja skóry
Najskuteczniejsze sposoby redukcji tkanki tłuszczowej
Marzec 21, 2017

Czy jesteś świadomy tego, jakie szkodniki w drewnie możemy powszechnie spotkać w Naszym kraju? W sumie najczęściej spotykane to: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – owady które odpowiadają za powodowanie wielkich zniszczeń w drewnie. Te insekty możemy napotkać na dowolnej szerokości geograficznej. Mnożą się w błyskawicznym tempie. Mieszkają w strukturach leśnych jak i w konstrukcjach z drewna. Zdaniem ekspertów od leśnictwa wyznaczają jedno z największych zagrożeń dla biologii lasów. Mimo, że ich praca kształtuje terytorium dla młodych drzewostanów, to niemniej klasyfikuje się te owady bardziej w charakterze szkodników, aniżeli sprzymierzeńców.

Musimy poświadczyć, ze konfrontacja z drewnojadami nie jest prowadzona na równym poziomie. Dziś wynaleziona technologia pozwala na gruntowne wykluczenie korników z danego terenu. One jednak mogą się przed nami bronić jedynie prędkością rozmnażania. Jednorazowo 1 samica kornika rodzi nawet do 80 jajeczek. Spoglądając na to, że dojrzewanie świeżego pokolenia trwa dwa miesiące, a pań w jednym gnieździe jest bardzo dużo, masowość miłosnych zmagań korników jest ogromna. Co fundamentalne, korniki zazwyczaj osiedlają wybrane drzewo i nie ruszają się z bez wyraźnego powodu. Żywią się nim aż do punktu w którym nic korzystnego dla nich nie zostanie.

Dzisiaj skoncentrujemy się tylko na korniku drukarzu – przypuszczalnie najgroźniejszych pasożytem rodzimych lasów i najistotniejszym wrogiem drewnianych konstrukcji. Powiemy ci jak wygląda kornik i jak się rozmnaża. Zaznajomisz się również z fundamentalnymi formami przeciwdziałania i zwalczania korników.

Co wiesz o korniku drukarzu?

Kornik drukarz szturmuje lasy z drzewami iglastymi. Wielkość jego ciała wynosi prawie 5 mm. Nie jest więc pokaźnym szkodnikiem, aczkolwiek jego działalność prowadzi do ogromnych zniszczeń w drewnie. Korniki atakują tylko schorowane drzewa. Pod tym względem są, jeśli można w taki sposób stwierdzić, bardzo porządne. Dorosłe robaki charakteryzują się brunatną barwą z miedzianym owłosieniem. Młode jednak są mlecznożółte. Korpus kornika ma walcowaty zarys, a grzbiet uwieńczony jest czterema szpicami.

Dość interesujący jest sposób reprodukcji kornika drukarza. Rójka, można by rzec okres godowy, otwiera się z pierwszymi, ciepłymi dniami. Samiec organizuje komory godowe do których zwabia 2- 3 samice. Zapłodniona samica formuje chodniki macierzyste, w których produkuje do nawet 80 jajek. Niewielkie korniki niezwłocznie po urodzeniu dostępują do wygryzania następnych partii drewna. Po 2 miesiącach są one gotowe do reprodukcji. Łańcuch ten reaktywuje się kilkanaście razy, aż do ostatnich dni letnich dni. Korniki żyją nawet 3 lata.

Zapobieganie kornikom

Jak powiada tradycyjne polskie powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Wydźwięk tego sformułowania można niewątpliwie zwrócić do korników. Co powinno się więc wykonać, żeby uchować się przed atakiem korników? Jeżeli chodzi o drewniane konstrukcje, przede wszystkim należy produkować je zgodnie z normami. Wdrożenie stosownych procedur zabezpieczy wytrzymałość drewna. Przez to korniki nie będą nie będą miały na nie ochoty, gdyż będzie „za zdrowe”. Po drugie, kluczowym punktem profilaktyki jest impregnacja. Okrycie drewna impregnatem (zabieg ten warto jest aplikować co parę lat) wystarczy, by odtrącić korniki. W sklepach. oferowane są rozmaite środki, które można sklasyfikować na solne i oleiste. Dobierając właściwy środek, kieruj się przede wszystkim rodzajem drewna i indywidualnymi potrzebami. Skonsultuj się także z specjalistą, który zasugeruje Ci co będzie dla Ciebie najskuteczniejsze.

Zwalczanie korników mikrofalami

Znawcy twierdzą, że dezynsekcja mikrofalami jest najefektywniejszą metodą zwalczania korników. Jakie atuty możemy jeszcze wymienić? Po pierwsze bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Technologia ta nie szkodzi zdrowiu i nie jest toksyczna. Inna sprawa to brak negatywnego wpływania na konkretny produkt. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna usuwania korników nie oddziałuje na strukturę drewna, w porównaniu z innymi systemami.

Jak wygląda dezynsekcja mikrofalami? W najprostszym rozumieniu polega na rozgrzaniu materiału. Profesjonalna aparatura przekazuje mikrofale, które trafiają w głąb struktury. Pobudzają one tarcie, którego efektem jest ogrzanie drewna do temperatury około 60 stopni. W takich realiach następuje koagulacja białka w organizmach korników, prowadząca do ich bezpośredniej śmierci. Dezynsekcja cieplnalikwiduje korniki w 100%. Inne dostarczane techniki to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najgroźniejsze pasożyty w drewnie. Ich działalność jest w stanie oddziaływać na obniżenie wytrzymałości drewnianej konstrukcji domu, co dla nas kształtuje niezwykle poważny problem. W lasach także nie są mile widziane. Dziś dużo opowiada się o licznym ataku kornika na drzewa żyjące w Puszczy Białowieskiej. Na podstawie najnowszych wiadomości już 4 tys. z 52 tys. ha drzewostanów na tym gruncie jest obumarłych. Zwalczanie kornika w tym uroczym środowisku to prawdziwe wyzwanie.

Znajdź więcej informacji o dezynsekcji mikrofalami i poznaj następne usługi przedsiębiorstwa Corneco. Przeskocz na stronę klikając tutaj: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok