Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer ślubny Toruń
Sierpień 19, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG Toruń
Sierpień 24, 2019

Klimatyzacja do biura Toruń

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, które sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 27°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej by był w granicach 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto też ograniczyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

Aby działanie klimatyzatora było jak najbardziej wydajne i oszczędne należy zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten typ klimatyzacji można dostać również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często wybierana do domu, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele miejsca i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w wybranym miejscu oraz usunięcie go, kiedy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych budynkach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany oraz odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy na rok, aby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zadbają o to specjaliści, ale również bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu ?

Na cenę klimatyzacji w domu ma wpływ wiele czynników. Nie zalicza się do tego tylko cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodac też przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to przedsięwięcie długofalowe. Trzeba ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

Strona używa cookies
Ok